Domů
Plynárenství
ČEPS koupí šest zásobníků plynu od RWE, zajišťují asi 36 pct roční spotřeby
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

ČEPS koupí šest zásobníků plynu od RWE, zajišťují asi 36 pct roční spotřeby

Plynárenství
3 komentáře
23. srpen 2023, 17:18
ČTK

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS koupí šest podzemních zásobníků plynu od skupiny RWE. Zásobníky mají dohromady kapacitu 2,7 miliardy metrů krychlových a měly by zajistit asi 36 procent roční spotřeby. Rozhodla o tom dnes vláda. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Cílem je podle něj získat kontrolu nad zacházením s plynem. Cenu zveřejní ve čtvrtek, kdy by měla být podepsána smlouva. Podle premiéra ji potvrzují posudky. Nákup by měl financovat samotný ČEPS z vlastních zdrojů. Návratnost investice bude podle Fialy do deseti let.

„Vlastnictví zásobníků dá státu jistotu, že bude schopen ovládat to, jak se bude s plynem v případě krize zacházet,“ řekl Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že nákup zásobníků je dalším krokem v rámci posilování české energetické bezpečnosti. Upozornil, že plyn minimálně do roku 2045 bude klíčovou surovinou pro rozvoj české energetiky, a proto je výhodné mít přímý a okamžitý vliv státu na strategickou infrastrukturu.

ČEPS koupí celou společnost RWE Gas Storage CZ, která zásobníky nyní vlastní. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by to mělo pomoci zachovat současnou funkčnost a operabilitu společnosti. Největší je podzemní zásobník Dolní Dunajovice, který má kapacitu skoro miliardu metrů krychlových. Dohromady jde o většinu skladovací kapacity v Česku, která umožní pokrýt českou spotřebu až na tři celé zimní měsíce, uvedl Síkela. Celková kapacita všech zásobníků v české plynárenské síti je 3,45 milionu metrů krychlových, zbylou část vlastní další energetické firmy v zemi.

Podle Fialy je pro vnitrozemský stát, jako je Česká republika, přímý vliv státu na kritickou infrastrukturu z hlediska energetické bezpečnosti naprosto klíčový. Zároveň upozornil, že kontrolu nad zásobníky drží i některé okolní státy. Například Rakousko má podíl ve firmě ÖMV a přes ni i v několika zásobnících v Rakousku. Slovensko pak drží podíl ve společnosti SPP, která v zemi vlastní zásobníky a jeden i na českém území. Polsko má většinu ve společnosti Orlen a prostřednictvím ní i v zásobnících v zemi.

Akciová společnost ČEPS, kterou plně vlastní stát, působí jako výhradní provozovatel přenosové soustavy v Česku Společnosti loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 26,5 procenta na 4,3 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 47,1 miliardy na 75,4 miliardy korun.

RWE Gas Storage CZ je se šesti zásobníky největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. V posledních třech letech podle MPO společnost hospodařila se ziskem 1,91 miliardy korun, naposledy v roce 2022 zisk činil 363 milionů. Dosud šlo o dceřinou společnost německé energetické firmy RWE. Ta v minulosti o prodeji zásobníků jednala například s ČEZ nebo Energetickým průmyslovým holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, avšak bez výsledku.

Seznam všech zásobníků:

Podzemní zásobník

RWE GS

Skladovací využitelná kapacita

v milionech m³

Maximální těžební výkon

v milionech m³/den

Dolní Dunajovice

905

23

Tvrdonice

555

9

Třanovice

530

8

Štramberk

470

7

Lobodice

177

5

Háje

75

6

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

sip rot

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
23. srpen 2023, 21:28

Jako ano , ale na druhou stranu je také třeba se zamyslet jestli ten plyn je využíván efektivně. Pokud je většina plynu využívána pro vytápění domů , tak je to samozřejmě špatně a první co by se mělo stát by měl přijít zákaz prodeje nových kotlů na plyn pro vytápění budov.

Jenyk
24. srpen 2023, 14:01

Zakazovat, zakazovat...nic jiného neumíte? To za chvíli skončíte zakazováním dýchání, protože produkuje ten ošklivý CO².

Nabídněte efektivnější alternativu. Nikdo Vám nebrání.

Slavomil Vinkler
24. srpen 2023, 15:48

Netforgas má problémy, tak mu pomůžeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se