Domů
Plynárenství
České LNG začalo z terminálu v Nizozemsku proudit do plynárenské soustavy
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

České LNG začalo z terminálu v Nizozemsku proudit do plynárenské soustavy

Plynárenství
17 komentářů
23. září 2022, 15:13
ČTK

Tanker s první dodávkou zkapalněného zemního plynu (LNG) pro Českou republiku dokončil přečerpávání LNG do terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven. Nyní se LNG přeměňuje zpět do plynného skupenství. Plyn už také začal proudit z terminálu do plynárenské soustavy. Na twitteru to dnes uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První dodávka LNG pro ČR do přístavu dorazila 19. září.

Tanker Gaslog Georgetown připlul z amerického terminálu Sabine Pass ve Spojených státech a přivezl 170.000 metrů krychlových LNG, tedy 100 milionů metrů krychlových plynu v plynném skupenství. Náklad plynu vyrazil z USA na cestu 23. srpna. LNG pochází od společnosti Cheniere, která je významným vývozcem zkapalněného zemního plynu.

„Další dva tankery s plynem určeným pro Česko připlují během října a následně budeme pokračovat tempem dvě až tři lodě měsíčně. Jde o významný krok pro energetickou bezpečnost České republiky a důležitou pojistku pro případ, že by k nám do Česka přestal téct plyn od jiných dodavatelů,“ uvedl Beneš.

Náklad připlul na tankeru Gaslog Georgetown, který je dlouhý 293 metrů a široký 46 metrů. Spuštěn na vodu byl v roce 2020. „Jsme připraveni udělat vše, co je v našich silách, abychom Evropě pomohli s dodávkami energie teď i v budoucnu,“ uvedl dnes Anatol Feygin, výkonný viceprezident a obchodní ředitel společnosti Cheniere.

Česká republika má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů. Zásoba pokryje až třetinu roční spotřeby plynu v Česku, výrazně tak sníží závislost státu na plynu z Ruska.

Každou dodávku plynu kupuje ČEZ za spotové ceny, tedy k okamžitému dodání suroviny. Za každou dodávku tak zaplatí jinou částku. Samotný pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, přesná cena je neveřejná.

Spotřeba plynu v České republice loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. Plovoucí terminál představují dvě spojené lodě, obě slouží jako zásobníky a jednotky zpětného zplynování. Vedle ČEZ budou zařízení využívat i společnost Shell a firma Engie z Francie. Terminál v Eemshavenu na severu Nizozemska patří společnosti Gasunie, která je mimo jiné provozovatelem nizozemské plynárenské soustavy.

Pro případnou přepravu plynu zajistil ČEZ dostatečné přepravní kapacity z Nizozemska přes Německo do České republiky. Tyto kapacity se zajišťují v řadě aukcí na jednotlivých hranicích. V tomto případě jsou zajištěné v dostatečné míře jak na nizozemsko-německé hranici, tak na hranici mezi Českem a Německem, uvedl ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jan Stehlik
23. září 2022, 15:54

Někde jsem četl, že letos pripluje 8 tankeru a příští rok 20 tankeru. Může mě někdo říci kolik je to plynu v normálním stavu? Pripoctuli k tomu plyn v zasobnicich co prý udávají necelé 3 miliardy kubíků , na kolika procentech jsme? Zda opravdu jsme schopni vystačit s plynem.

hlpb
23. září 2022, 17:11

tato loď má kapacitu 100 tis. m3 zemního plynu v plynném stavu, ale jsou i větší.

Jan Stehlik
23. září 2022, 17:28

Díky. Ono mě to pak docvaklo. 3miliardy / 30 lodí. Takže když píši 2 na měsíc a od září do dubna je to 8mesicu, tak jsme na 1.6 miliardy . Zásobníky nemůžete vycucnout do nuly ( poduška) . Tak jsme na 4 .1 miliardy metrů k dispozici. Ajaj. :-(

Jan Stehlik
23. září 2022, 19:19

Tak koukám , že buď jsem špatně viděl , nebo je změna v článku . Jedna loď dodá 100 milionu kubíku v běžném stavu . Tedy pak to vychází na těch 1,6 miliardy . V předchozím příspěvku jsem popletl 100 000m3 a má být 100 000 000 kubíku z jedné lodi . Největší pruser je stejně ale ta burzovní cena co je desetkrát větší než před dvěma roky .

Karel Salaj
23. září 2022, 16:07

Vystačíme s plynem lehce, kdo mohl, tak od plynu prchl, včetně mě... Topit jim budou policajti, nemocnice, školy, těm je jedno na kolik kubík vyjde. Ctyrnasobnou cenu akceptovat je ochoten jen málokdo, protože jen odvážní se chtějí ohřívat ve dvou světech v 16 stupních.

Richard Vacek
23. září 2022, 16:34

To je až zázrak, že je LNG konkurenceschopný plynu dodávanému potrubím.

Petr Hariprasad Hajič
24. září 2022, 09:56

Kdyby nebyl konkurenceschopný, tak by po moři nejezdilo tolik tankerů s LNG. I se zkapalněním to vychází trochu hůř než potrubí, ale není to zase tak moc. Jestli se nepletu, tak potrubí vychází na asi 3% energie v přepravovaném plynu obsažené a u tankerů asi něco kolem 7%. Jestli máte někdo lepší data, opravte mě. :-)

hlpb
23. září 2022, 17:17

Aktuální stav zásobníků:

EU = 87% = 91,5 miliard m3

Německo = 91%

ČR = 85%

LGN = terminály jedou na 66% a do potrubí včera poslali 390 mil. m3 zemního plynu (denní kapacita NS1 je pouhých 167 mil. m3).

Jinak dnes klesá cena ropy o 5 dolarů = pro rusko mínus 20 milionů dolarů za den

Jan Stehlik
23. září 2022, 19:25

Nevím proč řešíte rusáky . Mě zajímá co je u nás . Ať se tam Borisové klidně pomlátí . Jak říká kamarád . Ve fabrice platili měsíčně 1,5 milionu za elektřinu . Teď platí 9 milionu měsíčně . A zakázky padají . A všude je to stejné , nejsou schopni promítnout ceny do výrobku . Až se zima zeptá a začnou učtovat plyn tak to bude teprve mazec. Jak říká do vánoc se uvidí a pokuď se nic nestane , tak na nový rok se vše bude skládat jak domino .

Anton Meško
24. září 2022, 11:02

Zabudol ste napísať, ako oslabuje kurz eura aj českej koruny voči doláru. Pred rokom stačilo na kúpu 1 USD 0,85 €, dnes treba už 1,03 €. V ČR stačilo na kúpu 1 USD 22 korún, dnes treba už 25,40.

Vojenská podpora Ukrajiny vo vojne s RF prináša USA až tri žiadúce výsledky. Ekonomicky oslabuje RF aj Európu a oživuje zbrojný priemysel USA.

PetrD
24. září 2022, 11:25

Ekonomické oslabení Evropy rozhodně není v zájmu USA, stejně tak není ekonomické oslabení USA v zájmu Evropy. Je to úplná konspirační blbost.

Michal K.
26. září 2022, 13:43

pro USA je ten konflikt viac ako vyhodny. mozu dodavat zbrane, hlupakom z eu energie ...

PetrD
26. září 2022, 14:40

To ovšem komentář, na který jsem reagoval, netvrdil.

Maly Jarda
27. září 2022, 16:08

"Spojené Státy nemají přátele, Spojené Státy mají jen své zájmy" .. první věc co řeknou každému novému politikovi co přijde do Washington DC , a zájmem USA je oslabit ,ekonomicky vysát a kontrolovat evropskou ekonomiku apolitiku jakožto ekonomickou a politickou konkurenci USA

Petr prochaska
23. září 2022, 19:34

Za spotové ceny. Neboli 200 Eur/MWh. Neboli 5Kč/kWh bez DPH, bez distribuce apod... neboli 53 Kč za m3. Rozdíl oproti 32 Kč za m3, což je strop, zaplatí stát neboli všichni daňový poplatníci.

Každopádně pro firmy bez stropů je s DPH 70 Kč za m3. Oproti 10 Kč za m3 ještě nedávno hodně podstatný rozdíl. Navíc Maďarsko, Turecko a další země i nadále berou levný plyn z Ruska za původní ceny. Tyto nerovné podmínky jsou pro naše výrobce likvidační.

Jan
23. září 2022, 20:27

Někde jsem slyšel že pro ten plyn nenašli žádné kupce z ČR tak to prodají na tamním trhu. (Snad nebude cena nižší než nákupní, ale když se započítají všechny náklady, mám obavy že ano.)

Přemek z Mělníka
24. září 2022, 07:53

Svět je v energetice a vůbec v ekonomice postaven na dobrém "politickém počasí".....,to né plně pochopila E. komise a E. parlament a tak rozpoutaly s ruskem novou studenou válku, a sankční režim s nadějí že Putin padne....

To byl podobně špatný nápad, jako Putinův s jeho vpádem na Ukrajinu....Putin asi nepočítal s tak dlouhou válkou a s podporou Západu vůči UA. Přesto Západ podporu třetího a rozvojového světa nezískal. Proto jsme cenama energií tam kde jsme. Bohužel...,a lepší to cenově už asi moc nebude....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se