Na chorvatském ostrově Krk vyroste nový LNG terminál, EU schválila státní podporu

DomůPlynárenstvíNa chorvatském ostrově Krk vyroste nový LNG terminál, EU schválila státní podporu

Evropská komise potvrdila, že chorvatský plán podpory na výstavbu a provoz terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) na ostrově Krk je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise podotkla, že projekt přispěje k diverzifikaci dodávek energie, a tím i zároveň dojde ke zvýšení bezpečnosti dodávek, aniž by došlo nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže.

Postoj Evropské komise

Schválená opatření podpoří výstavbu a provoz LNG terminálu, který bude připojen k národní přepravní soustavě plynu. Terminál je navrhnut tak, aby byl od roku 2021 schopen ročně přepravit až 2,6 miliardy kubických metrů zemního plynu do chorvatské soustavy.

„Nový LNG terminál v Chorvatsku zvýší bezpečnost dodávek energie a podpoří hospodářskou soutěž, přičemž to bude ve prospěch občanů v regionu. Schválili jsme podpůrná opatření poskytnutá Chorvatskem, protože se omezují pouze na to, co je nezbytné, aby se projekt realizoval a jsou v souladu s našimi pravidly pro státní podporu,“ uvedla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.

Investiční a provozní podpora

Celkové investiční náklady na výstavbu terminálu činí 233,6 milionu EUR. Financování projektu je zajištěno následovně:

  • 32,2 milionů EUR zaplatí akcionáři společnosti
  • 101,4 miliony EUR poputuje z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), centrálně řízeného Evropskou komisí skrz Výkonnou agenturu pro inovace a sítě (INEA)
  • 100 milionů EUR zaplatí ze státního rozpočtu Chorvatsko

Chorvatsko navíc poskytne provozní podporu ve formě „poplatku za bezpečnost dodávek“, který je financován z poplatků účtovaných provozovatelem přepravní soustavy odběratelům plynu spolu s poplatky za přepravu plynu. To ale pouze v případě, pokud příjmy terminálu z jeho poplatků nebudou postačovat k pokrytí provozních nákladů.