Domů
Plynárenství
Na chorvatském ostrově Krk vyroste nový LNG terminál, EU schválila státní podporu
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Na chorvatském ostrově Krk vyroste nový LNG terminál, EU schválila státní podporu

Evropská komise potvrdila, že chorvatský plán podpory na výstavbu a provoz terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) na ostrově Krk je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise podotkla, že projekt přispěje k diverzifikaci dodávek energie, a tím i zároveň dojde ke zvýšení bezpečnosti dodávek, aniž by došlo nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže.

Postoj Evropské komise

Schválená opatření podpoří výstavbu a provoz LNG terminálu, který bude připojen k národní přepravní soustavě plynu. Terminál je navrhnut tak, aby byl od roku 2021 schopen ročně přepravit až 2,6 miliardy kubických metrů zemního plynu do chorvatské soustavy.

„Nový LNG terminál v Chorvatsku zvýší bezpečnost dodávek energie a podpoří hospodářskou soutěž, přičemž to bude ve prospěch občanů v regionu. Schválili jsme podpůrná opatření poskytnutá Chorvatskem, protože se omezují pouze na to, co je nezbytné, aby se projekt realizoval a jsou v souladu s našimi pravidly pro státní podporu,“ uvedla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.

Investiční a provozní podpora

Celkové investiční náklady na výstavbu terminálu činí 233,6 milionu EUR. Financování projektu je zajištěno následovně:

 • 32,2 milionů EUR zaplatí akcionáři společnosti
 • 101,4 miliony EUR poputuje z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), centrálně řízeného Evropskou komisí skrz Výkonnou agenturu pro inovace a sítě (INEA)
 • 100 milionů EUR zaplatí ze státního rozpočtu Chorvatsko
 • Chorvatsko navíc poskytne provozní podporu ve formě „poplatku za bezpečnost dodávek“, který je financován z poplatků účtovaných provozovatelem přepravní soustavy odběratelům plynu spolu s poplatky za přepravu plynu. To ale pouze v případě, pokud příjmy terminálu z jeho poplatků nebudou postačovat k pokrytí provozních nákladů.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.