Domů
Plynárenství
Do Německa připlul třetí terminál na zkapalněný zemní plyn
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Do Německa připlul třetí terminál na zkapalněný zemní plyn

Plynárenství
4 komentáře
20. leden 2023, 13:38
ČTK

Berlín 20. ledna (zpravodaj ČTK) – Do severoněmeckého Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku dnes ráno připlul třetí plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), s uvedením do provozu se počítá od února. V Německu zatím fungují dvě takováto zařízení – v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Speciální loď Hoegh Gannet, která je plovoucím terminálem, v letošním roce podle provozovatelské energetické společnosti RWE dodá do německé soustavy 3,5 miliardy kubických metrů plynu. Po dokončení potřebného 55kilometrového potrubí, se kterým se počítá ke konci letošního roku, kapacita vzroste na 7,5 miliardy kubických metrů plynu.

Terminál nyní čeká schvalovací řízení, první plyn by pak podle RWE mohl přes zařízení proudit od začátku února. Plné uvedení do komerčního provozu se pak očekává v druhé polovině února.

Plavidlo Hoegh Gannet by v Brunsbüttelu mohlo převádět LNG zpět do plynného skupenství do roku 2026, kdy tam bude dokončen pevninský terminál.

Minulý týden v sobotu byl oficiálně otevřen terminál na zkapalněný zemní plyn v Lubminu na pobřeží Baltského moře, který byl od konce prosince ve zkušebním provozu. Ústřední částí tohoto terminálu je rovněž plovoucí jednotka pro opětovné zplynování LNG, která má zatím roční kapacitu 5,2 miliardy metrů krychlových plynu. Ještě letos by tam ale mohl být uveden do provozu druhý plovoucí terminál s roční kapacitou sedm miliard kubických metrů plynu.

Terminál v Lubminu je zcela soukromým projektem, za kterým stojí společnost Deutsche ReGas. Naopak terminály v Brunsbüttelu a Wilhelmshavenu si pronajala německá vláda. Ta si pronajala celkem pět plovoucích terminálů – vedle Brunsbüttelu a Wilhelmshavenu bude další v Lubminu, v dolnosaském Stade a jeden ještě ve Wilhelmshavenu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zdeves Pavel
21. leden 2023, 10:36

To je opravdu "kapacita" ve srovnání se ztrátou NS 1 a 2.

Emil
21. leden 2023, 10:45

Kapacita není všechno, jak je vidět na jiných občasných zdrojích než je ruský plyn.

Jiří Švarc
23. leden 2023, 01:03

A co navrhujete? Zvětšit nádrže 10x? Nebo jsem tu poznámku ke kapacitě asi nepochopil.

Martin P
23. leden 2023, 08:32

Zdeves Pavel: Jestli něco loňská sezóna ukázala, tak to, jak relativně "málo" (politická shoda) stačí k tomu, aby trhy přestaly být hysterické a uklidnily se. Vysoké burzovní ceny byly výsledkem lidské psychiky, strachu z neznámé budoucnosti atd. S každou dohodou celoevropského měřítka šla cena TTF dolů. A s každou zprávou o nově otevřeném terminálu to bude podobné. A rozhodně to bude cenotvorně působit proti mrazivému počasí, které může klidně přijít v březnu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se