Domů
Plynárenství
Do Polska dnes dorazil první tanker se zkapalněným plynem z USA

Do Polska dnes dorazil první tanker se zkapalněným plynem z USA

Do terminálu u polského přístavu Świnoujście dnes dorazil první tanker se zkapalněným zemním plynem (LNG) ze Spojených států. Premiérka Beata Szydlová označila v rámci uvítacího ceremoniálu tuto událost za „historickou chvíli“, která zlepší energetickou bezpečnost celého regionu. Jde o vůbec první dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek do oblasti východní a severní Evropy, uvedla agentura AP.

Polsko otevřelo terminál na pobřeží Baltu loni v létě a už dostává dodávky LNG z Kataru. Zásilka z USA, kterou vypravila americká společnost Cheniere Energy, může zahájit energetickou spolupráci mezi východní Evropou a USA, diverzifikovat energetické zdroje v oblasti a snížit tak její závislost na Rusku, napsala AP. Szydlová vyzvala USA k rozvoji „další efektivní spolupráce“.

Podle sdělení amerického ministerstva zahraničí vývoz LNG „podporuje americkou zaměstnanost, snižuje ceny energií našim partnerům v zahraničí a přispívá k energetické bezpečnosti v Evropě“.

Polsko ročně spotřebuje 15 až 16 miliard metrů krychlových plynu. Terminál u Świnoujście má roční kapacitu pět miliard metrů krychlových a plyn už do něj dodává katarská společnost Qatargas. Ta se v březnu dohodla na zvýšení dodávek na tři miliardy metrů krychlových ročně. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chce po roce 2022, kdy vyprší platnost současné smlouvy s Gazpromem, nahradit ruský plyn dodávkami z jiných zdrojů.

Ilustrační foto

Spojené státy se ke konci loňského roku staly díky prudkému růstu vývozu LNG poprvé po téměř 60 letech čistým vývozcem zemního plynu. Podle odhadu ministerstva energetiky USA bude země do konce desetiletí třetím největším producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě za Austrálií a Katarem.

Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG, takzvaná „břidlicová revoluce“ ale díky inovacím v těžbě zpřístupnila rozsáhlá naleziště suroviny a těžařské firmy začaly s budováním vývozních terminálů. Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily i těžbu ropy a v roce 2015 Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.