Dodávky ruského plynu do Evropy v srpnu dále klesly

DomůPlynárenstvíDodávky ruského plynu do Evropy v srpnu dále klesly

Dodávky zemního plynu ruskými plynovody do Evropy v srpnu 2019 dále poklesly na 12,4 miliard metrů krychlových zemního plynu. Zároveň se ale na elektronické prodejní platformě společnosti Gazprom Export v srpnu prodal rekordní objem zemního plynu. Informoval o tom server Platts.

Dodávky zemního plynu plynovody z Ruska do Evropy (kromě zemí, které byly součástí Sovětského svazu) v srpnu 2019 dosáhly dle dat serveru Platts celkem 12,4 miliard metrů krychlových (bcm). Jedná se o celkové dodávky plynovody Nord Stream, Jamal – Evropa a ukrajinským koridorem. Měsíční hodnota odpovídá dennímu průměru 400 milionů metrů krychlových.

Ze srpnové dodávky 12,4 bcm z Ruska bylo 4,9 bcm dodáno plynovodem Nord Stream do Německa. Přes plynovod Jamal proteklo 2,23 bcm a přes ukrajinský koridor (tedy přes hranice s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem) 5,13 bcm.

Červencový pokles byl způsoben odstávkou Nord Streamu

V červenci 2019 ruské dodávky dosáhly hodnoty 12,61 bcm. Pokles byl ovšem částečně způsoben proběhlou dvoutýdenní údržbou na Nord Streamu. Dalšími důvody nižší poptávky po ruském plynu jsou průměrné letní teploty a zároveň v některých zemích téměř zcela naplněné zásobníky zemního plynu.

Měsíc předtím, tedy v květnu 2019, ruské dodávky naopak dosáhly 14měsíčního maxima s průměrem 500 milionů metrů krychlových plynu denně. Vysoká poptávka byla způsobena právě vtlačováním plynu do zásobníků ve střední a východní Evropě a vysokými prodeji na elektronické prodejní platformě Gazprom Exportu (Electronic Sales Platform – ESP).

Na ESP se prodává čím dál tím více plynu

Právě na elektronické prodejní platformě Gazpromu se v srpnu prodal rekordní objem zemního plynu. Konkrétně 1,96 bcm, respektive 16 % celkových dodávek ruského plynu do Evropy. Podle Platts je pravděpodobné, že zákazníci Gazpromu s dlouhodobými kontrakty odebírali zemní plyn v minimálních hodnotách take-or-pay vzhledem k tomu, že plyn na elektronické platformě byl levnější.

Ruské dlouhodobé kontrakty momentálně čelí silné konkurenci v podobě evropských hubů, kde jsou ceny pod velkým tlakem pramenícím z vysokých dodávek plynu plynovody, LNG a vysokým stavem naplnění zásobníků.

Server Platts očekává, že i v září budou dodávky ruského plynu do Evropy nižší. Na propojovacím bodě Velké Kapušany je plánovaná údržba a bude zde tedy snížená kapacita.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...