Domů
Plynárenství
Podíl LNG na dodávkách plynu do Evropy roste i na úkor Ruska a Norska, hladiny zásobníků jsou nad pětiletým průměrem
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Podíl LNG na dodávkách plynu do Evropy roste i na úkor Ruska a Norska, hladiny zásobníků jsou nad pětiletým průměrem

Nízké spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG), bohatá nabídka a slabší poptávka po zemním plynu v Asii pomohly letos Evropě naplnit její zásobníky zemního plynu na nadprůměrné hodnoty a snížily podíl na trhu se zemním plynem Rusku a Norsku.

Ceny zemního plynu v Evropě na začátku července poklesly na desetileté minimum také poté, co Rusko a USA bojují o svůj podíl na trhu. Díky takto nízkým cenám dosáhly zásobníky zemního plynu v mnoha evropských zemích úrovně naplnění převyšující pětiletý průměr v předstihu před začátkem topné sezóny. Obchodníci přesto i nadále posílají své náklady do Evropy s očekáváním příležitosti v zimní sezóně.

S aktuální situací na trhu vyvstává dle mnohých otázka, kolik evropské zásobníky zemního plynu ještě dokážou pojmout. Podle společnosti Gas Infrastructure Europe byly k 20. srpnu evropské zásobníky naplněny z 89,65 %. Z toho například zásobníky v Rakousku, Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Německu a Nizozemsku z více než 90 %.

Situace ve Španělsku a možný indikátor pro ostatní evropské státy

V letošním roce bylo překvapením Španělsko, které v důsledku teplot pohybujících se nad normálem, zhoršenou hydro situací a zvýšenou poptávkou po elektrické energii (v důsledku vysokých teplot) importovalo velké množství LNG. A právě v důsledku levných cen nákladů LNG se, dle analytiků Bloombergu, ve Španělsku výrazně projevil přechod od spalování uhlí k plynu.

Příklad Španělska a spotové ceny nákladů LNG by mohly být indikátorem i pro další evropské země i proto, že ceny nákladů projevily rezistenci proti cenovým výkyvům ropného trhu, na rozdíl od dlouhodobých kontraktů skrz plynovody, které jsou z části na ropu navázány.

Rostoucí podíl LNG na dodávkách zemního plynu do Evropy

V důsledku množství dodávek LNG přišlo Norsko a Rusko, poprvé nejméně za 4 roky, o svůj podíl na trhu, uvedla agentura Reuters s odkazem na data Refinitiv. Mezi říjnem 2018 až srpnem 2019 vzrostl podíl LNG na importovaném zemním plynu do západní s střední Evropy v porovnání s předcházejícím obdobím o 9  %, na aktuálních 14 %. Norsku se snížil podíl z 38 % na 33 %, Rusku z 33 % na 32 %.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
frank
27. srpen 2019, 10:30

Tolik k výkřikům škarohlídů, že LNG je drahý luxus :)

MacMiro
29. srpen 2019, 12:08

Ano, tym ze elektromobil Tesla dosiahol na ceskom, ci slovenskom trhu vyssi podiel, tak tento automobil prestal byt drahy luxus a trhovy podiel porastie na 99%.

Jan Veselý
29. srpen 2019, 13:15

Pro zákazníky je možnost diverzifikace zdrojů nutnost. Dost výrazně se pak mění pravidla hry, zákazník začíná být pes a dodavatelé ten ocas, který se vrtí. :-)

V tomto směru jsou pro ČR mimořádně hodnotné plynovody do Německa, (přes Slovensko) do Rakouska. Ještě pořádné propojení do Polska a dodavatelé ať se servou mezi sebou, ať je kapitalismus dobrý sluha přinášející levný plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se