Evropa se vloni stala největším dovozcem LNG, oproti roku 2021 ho dovezla o 58 % více
Evropa se v loňském roce stala největším zákazníkem na světovém trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG). Region dovezl o 58 % více LNG než v roce 2021. Hlavním důvodem byla snaha nahradit klesající dodávky ruského plynu skrze plynovody.
Země EU v roce 2022 dovezly 101 milionů tun LNG, což je o 58 % více než v předchozím roce, ukazují údaje společnosti Refinitiv. EU se tak podílela na celosvětovém dovozu LNG 24 %. V předchozích letech EU v dovozu LNG zaostávala za Japonskem a Čínou, ale ruská invaze na Ukrajinu donutila blok hledat alternativní dodávky zemního plynu.
Loňský dovoz LNG do EU odpovídá objemu 137 miliard metrů krychlových zemního plynu, což se blíží přibližně 140 miliardám m3 plynu, které EU v roce 2021 obdržela z Ruska skrze plynovody.
Analytici však varují, že Evropa bude muset v roce 2023 dovážet více LNG, jelikož dodávky ruského plynu jsou nižší než vloni.
Pomoc Číny
Evropě pomohlo snížení poptávky v Číně, uvedl Namit Sharma, globální vedoucí oddělení ropy a plynu poradenské společnosti McKinsey. Přísná politika Číny vzhledem k onemocnění COVID-19 vedla v roce 2022 ke zpomalení ekonomiky a snížení poptávky po energii.
"Kdyby Čína nakupovala více LNG, bylo by pro Evropu obtížné tento plyn skutečně získat," řekl Sharma.
Dovoz LNG do Číny v roce 2022 činil 64,5 milionů tun. V roce 2021 přitom byla Čína s dovezenými 79 miliony tun největším dovozcem na světě. Země také vloni reexportovala část přebytečného LNG do Evropy, čímž pomohla Evropě v získání dodatečného množství LNG.
Čína mezitím rovněž upustila od svých přísných omezení, což podle analytiků povede k oživení poptávky po LNG. Čína však nedosáhne úrovně dovozu LNG jako v roce 2021, protože země rychle rozvíjí obnovitelné zdroje energie a buduje domácí zásoby plynu.
Rostoucí napětí na trhu s LNG v letošním roce
Vzhledem k tomu, že se Evropa bude muset i v letošním roce spoléhat na dovoz LNG, lze na světovém trhu očekávat rostoucí poptávku po LNG, což může zvýšit ceny pro uživatele plynu po celém světě.
"Když se cena v Evropě zvýší, Asie pak musí [odpovídajícím způsobem zvýšit částku, kterou platí], aby byla schopna konkurovat a přilákat dovoz LNG. Evropa se stala prémiovým trhem," řekl Olumide Ajayi, hlavní analytik LNG ve společnosti Refinitiv.
Mezinárodní energetická agentura v prosinci varovala, že EU by mohla v roce 2023 čelit potenciálnímu výpadku dodávek plynu ve výši 27 miliard m3 ve scénáři, kdy dodávky plynu z ruských plynovodů klesnou na nulu a dovoz LNG do Číny se vrátí na úroveň roku 2021.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se