Domů
Plynárenství
Evropa spoléhá na LNG, trh s ním je ale před nadcházející zimou napjatý
LNG terminál Calcasieu Pass
Zdroj: Venture Global LNG

Evropa spoléhá na LNG, trh s ním je ale před nadcházející zimou napjatý

Výhled pro zkapalněný zemní plyn na nadcházející zimu je podle ředitelů energetických společností značně nejistý. Kromě války na Ukrajině rozhodování obchodníků ovlivňuje také nejistota ohledně okamžiku spuštění nových kapacit pro zplyňování zemního plynu v Evropě a pravděpodobnost studené zimy v Asii. 

Přestože má Evropská unie v úmyslu během nadcházející zimy maximalizovat dodávky zkapalněného zemního plynu do Evropy, situace nemusí být kvůli vysoké nejistotě tak jednoduchá. Alespoň na to upozorňují představitelé energetických společností, které oslovila agentura Reuters.

Invaze na Ukrajinu vyvolala obavy z přerušení dodávek ruského plynu do Evropy, což začátkem letošního roku způsobilo nárůst světových cen plynu na historická maxima a především vyvolalo obavy o energetickou bezpečnost.

Před celým LNG sektorem tak stojí hned několik výzev. Kromě nepředvídatelného počasí zůstává nejasné, zda dojde k dalšímu omezení ruských dodávek do Evropy, uvedli manažeři oslovení agenturou Reuters.

Nejisté je také to, zda Evropa dokáže včas vybudovat novou infrastrukturu pro dovoz zkapalněného zemního plynu, která by nahradila objemy zemního plynu dodávaného z Ruska. Je nutné vzít do úvahy také množství plynu, které Rusko do Evropy dodává, a velikost trhu se zkapalněným zemním plynem.

"Pokud přepočítáme objem ruského plynu z plynovodů do Evropy v roce 2021 na ekvivalent LNG a připočteme k tomu objemy LNG dodané do Evropy v roce 2021, je to 200 milionů tun ekvivalentu LNG. To je polovina velikosti současného (globálního) trhu s LNG," uvedl Steve Hill ze společnosti Shell

Otazníky se vznášejí také nad samotnou výstavbou zařízení na zplyňování dováženého zkapalněného zemního plynu. Přestože řada zemí oznámila plány na rozšíření nebo vybudování nových kapacit, není jisté, zda budou připraveny před začátkem letošní zimy.

"Je to závod s časem. Domníváme se, že zařízení na zplyňování zkapalněného zemního plynu budou pravděpodobně zprovozněna do konce zimy, ale zřejmě ne do jejího začátku," uvedl Michael Stoppard, ze společnosti S&P Global Commodity Insights.

Stejně jako před loňskou zimou může sehrát roli i konkurenční boj o dodávky LNG mezi Evropou a Asií, který způsobil, že se obchodníci přepláceli a způsobili tak nárůst cen.

Na rozdíl od minulé zimy ovšem kupující pravděpodobně vstoupí do letošní zimy připravenější než v loňském roce. Pomoci by k tomu měla i nová evropská legislativa, která vyžaduje zaplnění zásobníků před zimou alespoň na 80 % jejich kapacity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
petr
29. květen 2022, 10:44

Jediným, byť jen částečným řešením je nevyužívat zemní plyn v SRN ale i jinde pro výrobu elektřiny!

Zde je možno ušetřit až 150 mld m3 tedy celou dodávku z Russka . Je to samozřejmě tak trochu teorie, protože v praxi nebude možné dodat nespálený zemní plyn v elektrárnách z Itálie třeba do ČR. Distribuce není dostatečná a nebo i není vůbec (Španělsko). Jedinou úsporu je pro nás možno hledat SRN, kdy Němci odstaví všechny plynové elektrárny a současně neodstaví jaderné a nastartuji vše co mají na uhlí, či (pokud by měli zdravý rozum a to nemají) oživí loňské odstavené jaderky...

Obávám se, že SRN je natolik protijaderně zabedněná zem, že raději upečou nový Mnichov s Russkem a Ukrajinu pošlou do pekel, za potlesku všech obdivovatelů Kremlu... a budou u toho svým občanům tvrdit, že jim jde o jejich blaho (přitom však nepřiznají jak mají velké máslo na hlavě co to provedli v posledních 8 letech s EU energetikou...)

intfor
29. květen 2022, 18:58

Oživení odstavených jaderek je práce na rok. Nemají do nich palivo (dodací lhůta 18 měsíců). Nedělali na nich údržbu. Část zaměstnanců už je někde jinde...

Lukáš
29. květen 2022, 22:19

Tie nemecke atomky co odstavili na silvestra, teda vtedy zacalo ich odstavovanie...hned ako to bolo mozne, boli znicene, doslova hulvatsky zdemolovane velmi dolezite sucasti pre chod a opatovny nabeh tohto zdroja a dozerali na to niektori zastupcovia strany zelenych.

Z toho dovodu aby tento zdroj EE a tepla uz nebolo mozne nikdy ozivit...

Nemci si mozu teraz tlieskat :D

Peter Zachara
29. květen 2022, 11:27

Hurvinek bol vraj fiktivna postava.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se