Domů
Plynárenství
GasNet loni distribuoval meziročně o 2,2 procenta více plynu

GasNet loni distribuoval meziročně o 2,2 procenta více plynu

Společnost GasNet, tuzemský lídr v distribuci zemního plynu, loni dodal odběratelům svými plynovody 6,77 miliardy metrů krychlových plynu. Meziroční nárůst činil 2,2 procenta. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. I zásahy plynařů podle ní loni ovlivnila pandemie koronaviru, pohotovostní technici museli mimo jiné několikrát zasahovat v biologických ochranných oděvech.

Společnost uvedla, že vliv na spotřebu plynu má zejména teplota vzduchu, předchozí roky 2018 a 2019 patřily k těm nejteplejším. V roce 2018 proteklo potrubím GasNetu 6,57 miliardy metrů krychlových plynu, v roce 2019 to bylo 6,62 miliardy metrů krychlových. Zájem o plyn podle firmy obecně roste.

GasNet uvedl, že vidět je to mimo jiné na počtu nevyužívaných přípojek, u kterých odběratelům obnovil provoz. Počet žádostí o nová připojení podle společnost meziročně vzrostl o osm procent a od roku 2017 společnost vrátila do provozu více než 30.000 přípojek.

Provozní ředitel GasNetu Pavel Káčer dnes řekl, že pandemie koronaviru donutila firmu výrazně změnit bezpečnostní postupy. „Nově musíme ověřovat, jestli v objektu, kam chceme vstoupit, nejsou osoby v izolaci nebo karanténě. Pokud by tomu tak bylo, a přesto by situace vyžadovala náš zásah, jsme na to připraveni. Naši technici jsou na takové případy vybaveni a chráněni podobně jako například zdravotníci,“ uvedl.

Zásah v protiepidemickém obleku podle společnosti prováděli loni plynaři například v areálu nemocnice v České Lípě, kde se museli pohybovat mezi pacienty s covidem. Poškození plynovodu a únik zemního plynu tady způsobil právě neopatrný bagrista při výkopových pracích.

„V bezprostřední blízkosti místa úniku se nacházela budova Alzheimercentra, kde byli umístěni pacienti s nákazou covid-19. Uzavřeli jsme hlavní uzávěr plynu a zajistili místo úniku. Po konzultaci se zasahujícími hasiči bylo nutné proměřit koncentrace v budově,“ popsal zásah vedoucí pohotovosti Marek Tezner.

V distribuční síti GasNet, která kromě jižních Čech a Prahy pokrývá celé Česko, zaznamenali v loňském roce přes 50 pohotovostních výjezdů denně. Každý třetí zásah se podle firmy týkal domovních rozvodů plynu, které už nejsou součástí distribuční sítě. K nejčastějším příčinám pro výjezd patřily hlavně neodborné stavební práce, při kterých došlo k narušení nebo poškození plynovodu třetí stranou.

V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. EG.D (dříve E.ON Distribuce) pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku republiky má oprávnění k distribuci plynu GasNet, který zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků.

Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 80 procent, společnost spravuje 65.000 kilometrů plynovodů. Stoprocentním vlastníkem firmy je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.