Společnost Gazprom zaznamenala v období letošních prvních osmi a půl měsíců meziroční nárůst v množství exportu plynu do Evropy a Turecka o hodnotě 10,3 miliard metrů krychlových, tedy o 9,4 %. Letošní rok by se tak pro Gazprom mohl stát rekordním.

Gazprom si pro letošní rok stanovil cíl pro množství plynu vyvezeného do Evropy a Turecka v rozsahu 166 až 170 miliard kubíků, ale podle generálního ředitele společnosti Alexeye Millera by v případě chladné zimy mohl být překročen.

V roce 2015 dodal Gazprom do Evropy (včetně Turecka) celkem 158 miliard metrů krychlových zemního plynu, přičemž největším odběratelem bylo s více než 45 miliardami kubíků Německo.

„Zaznamenáváme silnou poptávku po ruském plynu v zemích v okolí plánované trasy plynovodu Nord Stream 2. Jedná se o nejkratší a nejpřímější exportní trasu z ložisek na Jamalu k našim klíčovým trhům. Ukrajinský koridor je 2000 km dlouhý nebo 1,5krát delší ve srovnání s Nord Stream 2,“  komentoval nárůst poptávky Alexey Miller.

Společnost Nord Stream 2, dceřiná společnost ve 100% vlastnictví ruského Gazpromu, včera podala u švédské vlády žádost o schválení tamního úseku trasy plánovaného plynovodu. Podání žádosti u zbylých zemí, přes jejichž území plynovod povede (Rusko, Finsko, Dánsko a Německo), bude následovat na počátku příštího roku.

Podle Millera si je společnost vědoma alternativních zdrojů plynu a ostatních projektů, nicméně Gazprom si je jist, že poptávka po ruském plynu bude v Evropě přetrvávat ještě dlouho.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *