Domů
Evropská Unie
Gazprom podepsal s evropskými partnery dohodu na rozšíření plynovodu Nord Stream

Gazprom podepsal s evropskými partnery dohodu na rozšíření plynovodu Nord Stream

Gazprom posiluje svůj vliv na evropský energetický sektor dohodou s evropskými partnery na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream, vedoucího skrz Baltické moře do Německa.

Rusko poskytuje okolo třetiny energetických potřeb EU, ale zhruba polovina plynu proudícího z Ruska do Evropy je dodávána skrz Ukrajinu, se kterou je Rusko v rozporu. Gazprom hledá nové možnosti, jak dostat plyn do Evropy, aniž by musel putovat přes území Ukrajiny.

Gazprom, E.ON, BASF (Wintershall), OMV, ENGIE a Shell vytvořili pro projekt konsorcium s názvem New European Pipeline, ve kterém bude Gazporm držet 51% podíl, E.ON, Shell, OMV a Basf 10 % a francouzská EGIE zbývajících 9 %. K podpisu podílů došlo dnes ve Vladivostoku.

„Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu našeho přímého a nejmodernějšího plynovodu skrz Baltské moře. Je důležité, že to budou většinou nové objemy plynu, které budou v Evropě žádány z důvodu neustálého poklesu domácí produkce.“ předseda Gazpromu Alexey Miller

Pod vedením Gazpromu, který předpokládá náklady na projekt Nord Stream 2 ve výši 9,9 miliardy € (případně méně v důsledku úspor), skupina vybuduje třetí a čtvrté potrubí ke stávajícím dvěma a zdvojnásobí současnou kapacitu 55 miliard m³ plynu ročně.

První plyn by měl být rozšířenou částí plynovodu přepraven na konci roku 2019.

Podle evropských zástupců bude navýšení kapacity Nord Streamu důležitým prvkem v zajištění bezpečnější energetické budoucnosti. Domácí produkce zemního plynu slábne a tepny ruského plynu vedoucí přes Ukrajinu jsou ohroženy geopolitickými faktory.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.