Gazprom staví gigantický závod na zpracování zemního plynu

DomůSpolečnosti ve světěGazprom staví gigantický závod na zpracování zemního plynu

Gazprom minulý týden slavnostně zahájil výstavbu nového závodu na zpracování zemního plynu, kterého se zúčastnil i prezident Putin pomocí video hovoru. Projekt se jménem Amur se stane hlavním závodem na zpracování zemního plynu v Rusku a zároveň jedním z největších na světě. Zařízení Gazpromu bude součástí plynovodu Power of Siberia, který má dodávat ruský plyn do Číny.

Kapacita závodu  je plánována na 49 miliard kubických metrů plynu ročně. Součástí továrny bude i blok na výrobu helia, od kterého se očekává roční výroba okolo 60 milionů kubických metrů. Má se jednat největší produkci helia na světě. Na výstavbu se použije německá technologie Linde.

Amur je klíčovou částí plynovodního řetězce z Ruska do Číny. Zemní plyn bude do Amuru putovat z naleziště v oblastech Jakutsk a Irkutsk. Na přepravu bude využit plynovod Power of Siberia.

V závodu se z vytěženého plynu získají jednotlivé potřebné složky jako je například ethan, propan, butan či helium. Zpracovaný plyn se pak dále přepraví do Číny.

„Dnes Gazprom začal s výstavbou nejmodernější a nejvýkonnější továrny – Amur, závod na zpracování zemního plynu. Toto je milníkem pro ruský průmysl na zpracování zemního plynu a pro začínající průmysl se zemním plynem ve Východním Rusku. Amur představuje nejlepší technologie, značné investice a tisíce nových pracovních míst.“

Prohlásil předseda řídícího výboru Alexey Miller:

Plyn do Číny

Ohledně procesu uzavírání smluv mezi Čínou a Ruskem jsme Vás informovali již dříve. 21. května uzavřeli Gazprom a CNPC finální dohodu o dodávce zemního plynu do Číny. Ten povede skrz východní cestu (plynovod Power of Siberia). Smlouva je na 30 let a ročně se má přepravit až 38 miliard kubických metrů plynu. Začátek dopravy je naplánovaný mezi lety 2019 a 2021.

zdroj: www.gazprom.com

Budoucí závod na zpracování zemního plynu (na obrázku pod zkratkou GPP) bude ležet u hranic s Čínou. Rusko si od projektu mimo účelu továrny také slibuje urychlené zlepšení místní ekonomiky. Na projektu se má podílet přes 15 tisíc lidí a vytvoří se pracovní místa pro 3 tisíce zaměstnanců.

Zdroj úvodního obrázku: www.pennenergy.com