Domů
Plynárenství
Gazprom v letošním roce počítá s mírným růstem těžby plynu
Zdroj: Gazprom

Gazprom v letošním roce počítá s mírným růstem těžby plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce očekává nárůst své produkce plynu o zhruba procento na 475,8 miliardy krychlových metrů z loňských 471 miliard. Informoval o tom podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele firmy Vitalij Markelov ve vnitropodnikovém časopisu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Společnost je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Ilustrační foto

Firma v lednu oznámila, že její podíl na evropském trhu s plynem loni vzrostl na více než 35 procent ze zhruba 33 procent v roce 2016, a dosáhl tak rekordního maxima. Dodala, že její pozice na evropském trhu by se díky přetrvávající silné poptávce po plynu mohla dál zlepšovat.

Gazprom loni zvýšil vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka o osm procent na rekordních 193,9 miliardy metrů krychlových, a to navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu.

Komentáře

(1)

Petr

25. duben 2018, 11:50

Pokles dodávek do EU nebude záviset na jejích krocích "o snížení závislosti" na skoro vždy levnějším ruském plynu, ale podstatně víc na tom v kterém roce jestli brzo nebo až 2020 Rusko dokončí rozestavenou trubku do Číny, kam se zavázalo k tak velkým dodávkám, že bude muset snížit prodej v Evropě.

Zároveň má nasmlouvané objemy u novějších plynovodů jenž přímo i vlastní do Turecka a Německa, takže nejspíš skutečně přestane dodávat drtivou většinu na Ukrajinu z prostého brzkého nedostatku dalšího zemního plynu.

A tím skutečně brzy nastane dost podstatné zdražování plynu v EU ovšem drtivou většinou ve prospěch Ruska, i když podle původních západních plánů k tomu mělo dojít po roce 2019 doběhnutím původních smluv a paralelním vydíracím vyjednáváním Polska a Ukrajiny o velkém navýšení ceny za trubkovou přepravu přez jejich území.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.