Gazprom zvyšuje svůj vliv v Evropě navzdory ukrajinské krizi
Ruský Gazprom posílil svůj vliv v srdci Evropy dvěma dohodami i přes pokračující napětí mezi Evropou a Moskvou, kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Získá v Evropě větší přístup k obchodování a skladování plynu a zvýší kapacitu plynovodu Nord Stream vedoucího do Evropy přes Baltské moře.
Obchody s evropskými partnery
První z obchodů, výměna aktiv s německým chemickým koncernem BASF, která dává Rusku větší přístup k obchodování a skladování zemního plynu v Německu, byla poněkud překvapující. Informace o uskutečnění výměny aktiv v hodnotě několika miliard dolarů se totiž objevily již v loňském roce, nakonec z nich kvůli vypjaté situaci mezi Evropou a Ruskem sešlo.
Na otázku, co se na situaci od minulého roku změnilo, společnost BASF odmítla přímo odpovědět. Dceřiná společnost Wintershall starající se o produkci ropy a plynu v koncernu, která si výměnou zajistí zvýšení podílu v sibiřských plynových polích, vyjádřila pouze přesvědčení o tom, že ruský plyn by měl pomoci zajistit energetickou bezpečnost v Evropě.
V rámci výměny aktiv obdrží Gazprom 50% podíl producenta ropy a plynu Wintershall Noordzee, který vlastní povětšinou nizozemská aktiva, ovšem jedna z platforem je provozována ve vodách Velké Británie.
Podle Warburg Research by výměna aktiv měla být pozitivní pro BASF ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, protože budoucí peněžní toky ze sibiřských plynových polí převyšují peněžní toky aktiv, za která byla vyměněna.
Předmětem druhé dohody je projekt Nord Stream 2. Ten zdvojnásobí kapacitu plynovodu Nord Stream, vedoucího skrz Baltské moře do Německa, tedy mimo krizové území – Ukrajinu.
“Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu našeho přímého a nejmodernějšího plynovodu skrz Baltické moře. Je důležité, že to budou většinou nové objemy plynu, které budou v Evropě žádány z důvodu neustálého poklesu domácí produkce.” předseda Gazpromu Alexej Miller
Německá vláda varovala před vykládáním si dohod jako znamení, že se vztahy s Ruskem zlepšují a dodala, že dohody nemají žádnou spojitost s ukrajinskou krizí nebo západními sankcemi vůči Moskvě.
„Jedná se o rozhodnutí společností, nad kterými nemá německá vláda žádný vliv a které se ani nesnaží ovlivňovat,“ prohlásil Martin Schaefer, mluvčí Spolkového ministerstva zahraničních věcí.
EU hovořila o uvolnění ruského vlivu na dodávky plynu. Gazprom nyní dodává třetinu evropské potřeby plynu.
Alternativa za South Stream
Gazprom loni pod tlakem EU upustil od projektu plynovodu South Stream, jehož účelem mělo být dodávat plyn z Ruska do Evropy přes Černé moře a Bulharsko. EU místo toho povzbudila k vývoji alternativních dodávek plynu z Kaspického moře a Spojených států.
Avšak dohoda o rozšíření Nord Streamu se skupinou západních energetických společností (německým E.ONem a BASF (Wintershall), rakouskou OMV, Engie France nebo britsko-nizozemskou Shell) zajistí, že nová přenosová kapacita bude v provozu v roce 2019.
„Skutečnost, že se globální energetické společnosti podílí na projektu, hovoří o významu zajištění spolehlivých dodávek evropským spotřebitelům,“ Alexej Miller
Dohody přichází v období, kdy se mnoho západních společností z Ruska stahuje z důvodu probíhajících sankcí a slábnoucí ruské ekonomiky.
Energetický vyslanec amerického ministerstva zahraničí Amos Hochstein tvrdí, že dohoda o rozšíření Nord Streamu, stejně jako upuštění od projektu South Stream je více politickou záležitostí, než věcí ekonomickou.
„Nese to s sebou riziko dovolení Gazpromu odříznout Ukrajinu (od dodávek plynu) … Bylo by to zničující pro Ukrajinu a nebezpečné pro energetickou bezpečnost Evropy jako celku, ale především pro východní a střední Evropu,“ řekl Hochstein v rozhovoru ve Washingtonu.
Dochází ke zmírnění napětí mezi Evropou a Ruskem?
V posledních měsících byly patrné předběžné signály o zmírnění napětí mezi Evropou a Kremlem.
Němečtí úředníci chválili přístup Ruska v rozhovorech ohledně uzavření dohody o íránském jaderném programu. Podle nich také Moskva vykazuje známky toho, že je připravena zaujmout konstruktivní roli v diskuzích, jak vyřešit občanskou válku v Sýrii, jež je zdrojem mnoha stovek tisíc přistěhovalců směřujících do Evropy.
Také OMV, dlouholetý partner Gazpromu, ohlásila pokrok v jednáních o výměně aktiv s ruským gigantem.
Generální ředitel OMV Rainer Steele, Němec, který nedávno vstoupil do společnosti po mnoha letech v BASF, hovořil o prodloužení „důvěryhodného partnerství“.
„Nové projekty jako Nord Stream 2 jsou potřebné pro zajištění pokrytí evropské poptávky po energiích, zejména když vlástní produkce plynu v Evropě klesá,“ zdůraznil závislost Evropy na Rusku Ben van Beurden, Generalní ředitel Shell, která se podílí na projektu rozšíření plynovodu Nord Stream.
Nord Stream 2 bude uveden do provozu ve stejný čas, kdy by měl konkurenční plynovod začít přivádět kaspický plyn přes balkánské státy do Rakouska. Tím by se zajistilo posílení hospodářské soutěže o podíl na trhu a uvolnila by se situace v otázkách energetické bezpečnosti.
V tomto období by měly být v plném proudu také dodávky významného množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) na evropská pobřeží. Tato zaoceánská linka by mohla zpochybnit ruskou energetickou dominanci.
Mohlo by vás zajímat:
Tady se člověk dozví věcí. Asi žijou někde jinde naž ostatní.
Jan Schindler
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se