Domů
Plynárenství
IEA: Globální poptávka po plynu letos i příští rok vzroste na nový rekord
LNG terminál

IEA: Globální poptávka po plynu letos i příští rok vzroste na nový rekord

Plynárenství
Bez komentáře
4. říjen 2024, 08:54
ČTK

Globální poptávka po plynu v letošním a příštím roce vzroste na nový rekord, hlavně díky růstu v Asii. Zpoždění v nových dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) však omezí dodávky. V letošním roce se poptávka po plynu zvýší o více než 2,5 procenta na rekordních 4,2 bilionu metrů krychlových a v roce 2025 stoupne o dalších 2,3 procenta. Uvedla to ve svém dnešním výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Růst globální poptávky po plynu, který vidíme v letošním a příštím roce, odráží postupné zotavování z globální energetické krize, která trhy těžce zasáhla,“ uvedl ředitel pro energetické trhy a bezpečnost v IEA Keisuke Sadamori.

Rovnováha mezi nabídkou a poptávkou je však podle něj křehká a může kolísat. Producenti a spotřebitelé proto musí úzce spolupracovat, aby překonali toto nejisté období.

Poptávka po plynu v Evropě by měla letos klesnout o dvě procenta díky nižšímu využití v elektrárnách. V roce 2025 by ale měla vzrůst o jedno procento, protože více plynu budou potřebovat stavebnictví, komerční a průmyslový sektor.

Poptávka po plynu, zejména v Evropě, v letech 2022 až 2023 prudce klesla, protože ceny prudce stouply kvůli nižším dodávkám plynu z Ruska po invazi na Ukrajinu. To zvýšilo poptávku po LNG.

Globální dodávky LNG by se letos měly zvýšit o téměř šest procent, protože provoz zahajuje několik velkých projektů, zejména ve Spojených státech. V příštím roce se ale zvýší jen o dvě procenta, což bude nejpomalejší růst od roku 2020.

IEA ale také varovala, že jednou z největších nejistot před letošní zimou je tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, protože stávající smlouvy vyprší na konci letošního roku. To by mohlo znamenat konec veškerých dodávek plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu a vyžádalo by si to vyšší dovoz LNG do Evropy v příštím roce. LNG hraje rozhodující roli při udržování globální rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se