Indie plánuje v následujících letech výrazně navýšit využívání zemního plynu

DomůPlynárenstvíIndie plánuje v následujících letech výrazně navýšit využívání zemního plynu

Indie hodlá v průběhu několika nejbližších let více než zdvojnásobit podíl zemního plynu ve svém energetickém mixu. Ten by tak do roku 2020 mohl vzrůst ze současných 6,5 % až na hodnotu okolo 15 %. Vyšší podíl plynu má zemi pomoci snížit emise oxidu uhličitého.

Největší změny mají proběhnout ve východní části země, kde stát plánuje podpořit využívání plynu investicemi v rozsahu 500 miliard rupií (zhruba 180 miliard Kč). Investice budou zaměřeny zejména na výstavbu LNG terminálů na východním pobřeží a rozvoj distribučních sítí.

„Náš cíl podpořit ekonomiku založenou na zemním plynu je částí národního příslibu omezit úroveň uhlíkových emisí.“

Dharmendra Pradhan, ministr ropy a zemního plynu

Vyšší podíl plynu si rovněž vyžádá navýšení jeho dovozu. Podle Pradhana by tak současný dovoz zkapalněného zemního plynu měl vzrůst z 21 milionů tun na 50 milionů tun.

Využívání plynu země podpořila i snížením jeho ceny, kterou k prvnímu říjnu zafixovala na 2,5 dolarech za MMBtu (přibližně 28,3 metrů krychlových). Cena tak klesla téměř o pětinu z 3,06 dolarů za MMBtu.

Větší prostor pro biopaliva

Od letošního prosince Indie taktéž sníží o pětinu cenu etanolu přimíchávaného do benzinu s cílem podpořit využívání biopaliv. Podle ministra Pradhana země hodlá v horizontu několika nadcházejících let vybudovat 11 jednotek pro výrobu bioetanolu za celkem 50 miliard rupií (18 miliard Kč).