Lavrov: Nord Stream 2 i přes současné překážky dokončíme

DomůPlynárenstvíLavrov: Nord Stream 2 i přes současné překážky dokončíme

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil, že Rusko ani přes poslední překážky neplánuje upustit od výstavby plynovodu Nord Stream 2. Druhé větvi plynovodu spojujícího Rusko a Německo v minulém týdnu ztížil budoucí provoz německý regulátor BNetzA, který odmítl žádost o výjimku z evropské energetické legislativy.

Druhá větev plynovodu Nord Stream, díky které má být od počátku příštího roku navýšena roční kapacita přímé přepravní trasy do Německa o dalších 55 mld. metrů krychlových zemního plynu, je opakovaně terčem kritiky a opatření, která mají zkomplikovat jeho provoz nebo uvedení do provozu.

I přes všechny překážky je ovšem pravděpodobné, že Nord Stream 2 bude dokončen, jelikož politickou podporu stále neztratil. Pro agenturu Interfax totiž ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že plynovod bude dokončen, nicméně s určitým zpožděním.

Jak americké sankce, tak povinnost přijmout pravidla evropské legislativy, vyústí pouze v dražší cenu zemního plynu, který bude plynovodem Nord Stream 2 přepravován do Evropy, prohlásil Lavrov.

Nord Stream 2 terčem kritiky hlavně z USA

První podstatnější komplikace přišly v okamžiku, kdy plynovodu chybělo k dokončení pouze 6 % celkové délky. Spojené státy americké totiž uvalily sankce na společnosti, které jsou provozovateli speciálních plavidel a které jsou využity k pokládání vybraných podmořských plynovodů.

V návaznosti na to se švýcarská společnost Allseas, která plynovod Nord Stream 2 pokládala, urychleně stáhla z Baltského moře a zanechala za sebou téměř dokončený projekt.

Druhým potenciálním problémem je odmítnutí žádosti o udělení výjimky z některých pravidel energetické legislativy Evropské unie. Žádost společnosti Nord Stream  2 AG odmítl německý regulátor v minulém týdnu, jelikož nesouhlasil s tvrzením společnosti Nord Stream 2, že v rozhodné době pro udělení výjimky již byl plynovod dokončen.

Výjimka by zmírnila omezení využívání plynovodu, což by společnosti umožnilo vyhnout se povinnostem, jakými jsou zaručení přístupu třetím stranám, unbundling či zavedení transparentních tarifů za přepravu plynu.