Domů
Plynárenství
Maďarsko umožní Srbsku uskladnit na svém území v nadcházející zimě plyn
Zdroj: Gazprom

Maďarsko umožní Srbsku uskladnit na svém území v nadcházející zimě plyn

Plynárenství
3 komentáře
25. květen 2022, 14:15
ČTK
Maďarsko umožní Srbsku uskladnit na svém území v nadcházející topné sezoně 500 milionů kubických metrů zemního plynu. Podle agentury Tanjug o tom dnes v Budapešti informoval srbský ministr financí Siniša Mali. Obě země pokrývají velkou většinu své spotřeby plynu dovozem z Ruska.

Maďarsko má oproti Srbsku značně vyšší kapacitu svých plynových zásobníků, kde je možné uskladnit celkově šest miliard metrů krychlových plynu. Plné jsou v současnosti ze čtvrtiny, uvedla agentura Reuters.

Podle Malého bude Srbsko moci od října do března čerpat z maďarských zásobníků tři až šest milionů kubických metrů zemního plynu denně.

Dohodu o uskladnění srbského plynu v Maďarsku předjednali srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán. Na víkendovém setkání v Novém Sadu zároveň potvrdili strategické partnerství mezi oběma zeměmi.

Vučić mimo jiné uvedl, že Srbsko zvažuje nákup deseti- až 15procentního podílu v budované jaderné elektrárně Paks 2 v Maďarsku.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó po dnešním setkání se srbským ministrem zopakoval postoj maďarské vlády, že Budapešť nepodpoří návrh Evropské komise (EK) na uvalení ropného embarga na Rusko, „dokud se nenajde řešení, které zajistí energetickou bezpečnost Maďarska“.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Navratil
25. květen 2022, 17:39

Maďaři se budou pěkně ohřívat laciným plynem z trubek, my budeme kýblovat drahý plyn z terminálů.....

Jan Stehlik
25. květen 2022, 18:45

Nesmysl . Terminály budou tak možná do počtu . Není takové množství co by nahradilo rusácký plyn . Na to LNG se musí vybudovat infrastruktura a tedy dlouhodobé kontrakty . A do toho nikdo dobrovolně nepujde , protože za pár let muže být po válce a ceny pujdou dolu . Tedy pro investora jistý krach . Jedině státní investice a o tom není u nás ani slechu . Ani ČEZ nechce kupovat zásobníky . Všichni podle současné vize , sází na krátkodobé trvání války . Pokuď bude dlouhodobá (5 až 6 let) , tak to pěkně odnesem . Bohužel se současnými elitami to vidím čím dál více pesimističtěji.

Karel Navratil
26. květen 2022, 08:59

Já jsem pro letošek pořídil nový kotel na uhlí a ve sklepě mám 50 q kostky za 25 tisíc.... Návratnost proti plynu jeden rok, protože mi zvedli platbu za plyn z 3300 na 7 000...tímto stylem bude postupovat víc baráčníků a pak naše vláda může vykrikoval jaj spotřeba klesá a lidi šetří...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se