Navzdory novým právním překážkám je Nord Stream 2, dceřiná společnost Gazpromu, přesvědčena, že bude schopna včas dokončit výstavbu a zahájit provoz plánovaného plynovodu Nord Stream 2 mířícího z Ruska přes Baltské moře do Německa. Německé novináře o tom informoval finanční ředitel společnosti.

„Podle našeho názoru jsme na cestě k dokončení výstavby do konce roku 2019 a uvedení plynovodu do provozu,“ uvedl finanční ředitel společnosti Nord Stream 2 Paul Corcoran německým novinářům v Bruselu.

Projekt, proti kterému bojují zejména východoevropské společnosti, nyní čelí několika novým překážkám.

Evropská komise na začátku listopadu navrhla změnu legislativy, která by znamenala uplatnění energetických pravidel EU na všechny nové a existující plynovody mířící do Evropy, včetně Nord Stream 2. To by znamenalo, že provozovatel plynovodu bude nucen nabídnout určitou kapacitu třetím stranám a rovněž dodržovat zákony EU o tzv. unbundlingu, které stanovují, že plynovod nemůže být přímo vlastněn dodavatelem plynu.

Dánský parlament navíc ve čtvrtek schválil zákon, kterým může země zablokovat výstavbu kontroverzního projektu v dánských vodách. Změna legislativy Dánsku umožňuje zakázat pokládání silových kabelů nebo potrubí na dánském území, pokud nejsou kompatibilní se zahraniční politikou, s obrannými nebo bezpečnostními zájmy. Doposud bylo možné použít pouze důvody týkající se životního prostředí.

Corcoran uvedl, že dánský zákon pravděpodobně vstoupí v platnost v lednu. V této souvislosti ovšem nechtěl spekulovat o zpoždění v projektu.

„Pak je otázkou, zda ministr zahraničí využije možnosti, které mu zákon dává. Museli bychom zvážit přemístění plynovodu,“ uvedl Cocoran.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *