Domů
Plynárenství
Německá vláda slibuje zajistit východu Německa energetické zásobování

Německá vláda slibuje zajistit východu Německa energetické zásobování

Plynárenství
1 komentář
16. květen 2022, 15:15
ČTK

Berlín 16. května (zpravodaj ČTK) – Německá vláda pracuje na tom, aby odchod od ruských energetických surovin neměl dopad na východ Německa. Dnes to prohlásil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Východ Německa je doposud na dodávkách ropy a plynu z Ruska mimořádně závislý, a to i kvůli přímému napojení na ruské produktovody. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledá Berlín možnosti, jak se bez zásobování z Ruska obejít.

„Velmi dbáme o to, aby dovozní možnosti, které jsou nově dojednávány, měly na rovnocenném zřeteli východ Německa,“ řekl Habeck na tiskové konferenci se sasko-anhaltským premiérem Reinerem Haseloffem.

Oba dnes společně navštívili sasko-anhaltskou Leunu, kde je rafinerie francouzské společnosti Total zpracovávající ropu z Ruska.

Haseloff zajištění zásobování energiemi považuje za existenční otázku Německa. „A obzvláště pak průmyslu na východě Německa,“ řekla sasko-anhaltský premiér.

Leuna, která zásobuje benzinem a dieselem na 1300 čerpacích stanic, zpracovává asi třetinu dovážené ropy z Ruska. Rafinerie již ale pozměnila smlouvy tak, aby do konce roku nekupovala žádnou ruskou ropu.

Stejně je na ruské ropě závislá také rafinerie v braniborském městě Schwedt. Toto zařízení většinově patří ruskému státnímu podniku Rosněfť, který podle dřívějších Habeckových prohlášení nemá zájem zpracovávat jinou ropu než z Ruska. Německá pobočka ruské společnosti ale později naznačila, že je otevřená možnosti rafinovat ropu i od jiných dodavatelů, což braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach označil za překvapující.

Leuna a Schwedt by mohly náhradní surovinu dostávat přes přístavy Rostock na severu Německa a severopolský Gdaňsk. Chemický průmysl v Leuně zpracovává také ruský plyn, kde je hledání náhrady složitější. Zatímco nezávislé na ruské ropě chce Německo být ještě letos, u plynu to podle plánu potrvá až do roku 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
16. květen 2022, 17:08

Schválně komu dá Německá vláda přednost až v zimě vypukne kritický nedostatek plynu (Ať už ho vypne Putin, EU nebo Ukrajina) .. Východnímu Německu nebo nám (jak tvrdí Fialova vláda komediantů) ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se