Domů
Plynárenství
Německo má zásobníky zemního plynu naplněné takřka z 85 %
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Německo má zásobníky zemního plynu naplněné takřka z 85 %

Plynárenství
Bez komentáře
21. červenec 2023, 17:50
ČTK

Berlín 21. července (zpravodaj ČTK) – Německé zásobníky zemního plynu jsou naplněny takřka z 85 procent. Německu se tak i bez ruských dodávek této suroviny daří plyn ukládat pro nadcházející zimu. Spolková agentura pro sítě, která má roli síťového regulátora, nicméně varuje, že stejně jako minulou zimu bude nezbytná i při té nadcházející úsporná spotřeba.

„Dodávky plynu do Německa jsou stabilní. Bezpečnost zásobování je zajištěna,“ uvedla Spolková agentura pro sítě a dodala, že ke 20.

červenci byly německé zásobníky naplněny z 84,67 procenta. Na takové úrovni byly německé plynové zásobníky na začátku loňského září. Současná větší naplněnost zásobníků je ale výsledkem toho, že německá úložiště zůstala díky teplé zimě naplněna z 63 procent.

„Za minulé zimy se podařilo předejít nedostatku plynu. Klíčovým úkolem však zůstává příprava na zimu 2023/24. Úsporná spotřeba plynu tak je nadále důležitá,“ uvedla agentura.

Německé zákony vyžadují, aby zásobníky byly k 1. září naplněny ze 75 procent, k 1. říjnu z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Zářijový limit splnilo Německo už v červnu, na říjnový dosahuje nyní a ten listopadový splní v srpnu. Podle červnové prognózy německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES by úložiště mohla být zcela naplněna do konce srpna.

K úsporám podobně jako Spolková agentura pro sítě vyzval i svaz INES. Podle jeho propočtů by Německo v případě velmi chladné zimy, jaká byla v roce 2021, mohlo uskladněný plyn vyčerpat už v lednu, takže zemi by pak hrozil jeho nedostatek. V případě teplé zimy podle roku 2020 či průměrné, jaká byla v roce 2016, žádné zásobovací problémy nehrozí, dodal INES.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se