Domů
Plynárenství
Německo se podle analytiků stane klíčovou zemí pro přepravu plynu v Evropě
Německo vlajka

Německo se podle analytiků stane klíčovou zemí pro přepravu plynu v Evropě

S výstavbou nového plynovodu Nord Stream 2, který zdvojnásobí kapacitu přímé trasy pro přepravu ruského plynu do Německa, má Německo převzít roli Ukrajiny coby klíčového uzlu pro evropský tranzit plynu. Rovněž by se do německé zóny Gaspool mělo částečně přesunout obchodování z nizozemského TTF, který je nyní nejlikvidnějším obchodním bodem v Evropě. 

Německo by se podle analytiků oslovených serverem Montel mělo během následujícího roku až dvou stát nejdůležitější zemí z pohledu tranzitu zemního plynu do Evropy, čímž by nahradilo současnou důležitou roli Ukrajiny.

Podle Grega Molnara, analytika Mezinárodní energetické agentury, by se s dokončením plynovodu Nord Stream 2 měla německá obchodní zóna Gaspool, která zahrnuje především sever země, stát hlavní destinací pro příjem plynu v aukcích ruského Gazpromu.

„Očekávám, že stále větší počet obchodníků aktivních na TTF se bude stále častěji poohlížet po Gaspoolu, až začne téct první plyn skrz Nord Stream 2. Gaspool by tak měl zúžit mezeru mezi ním a TTF, co se týče obchodovaných objemů, ale nizozemský obchodní bod byl měl zůstat i tak nejvýznamnějším v Evropě po dobu přinejmenším 5 let,“ řekl serveru Montel jeden z německých obchodníků.

V dlouhodobém horizontu má však Německo podle oslovených analytiků a obchodníků potenciál stát se nejvýznamnějším trhem v Evropě. Dopomoci by tomu mělo i plánované sloučení dvou německých obchodních zón, ke kterému má podle současných plánů dojít od října 2021. Stejně by k vyšší likviditě německého trhu měly přispět plánované terminály pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG).

V současné době proudí více než třetina ruského plynu do Evropské unie skrz Ukrajinu. Ke konci letošního roku však vyprší 10letá přepravní smlouva mezi Ukrajinou a Ruskem a její případné prodloužení se prozatím dojednat nepodařilo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se