Německý regulátor zřejmě neudělí výjimku plynovodu Nord Stream 2, developer projektu zvažuje další kroky

DomůPlynárenstvíNěmecký regulátor zřejmě neudělí výjimku plynovodu Nord Stream 2, developer projektu zvažuje další kroky

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit současnou kapacitu přímé trasy pro dodávky plynu z Ruska do Německa, naráží na řadu komplikací, přičemž „život“ mu zřejmě neusnadní ani německý síťový regulátor. Výjimku z unijní legislativy, o kterou u něj developer projektu požádal, podle předběžných informací regulátor plánuje zamítnout.

Developer projektu Nord Stream 2, který je vlastněn ruským plynárenským gigantem Gazprom, zažádal letos v lednu u německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) o výjimku z unijní legislativy, která nabyla účinnosti loni v květnu. Ta by zmírnila omezení využívání plynovodu, což by společnosti umožnilo vyhnout se povinnostem, jakými jsou zaručení přístupu třetím stranám, unbundling či zavedení transparentních tarifů za přepravu plynu.

Nyní se však zdá, že německý regulátor není žádosti developera nakloněn. V pátek regulátor zaslal zúčastněným stranám své předběžné rozhodnutí, ve kterém podle informací německého deníku Handelsblatt žádost zamítá, jelikož plynovod nebyl dokončen před nabytím účinnosti zmiňované legislativy.

Do procesu posouzení žádosti se přitom v březnu zapojila i polská státem ovládaná společnost PGNiG, která dlouhodobě zastává názor, že udělení výjimky plynovodu Nord Stream 2 by poškodilo bezpečnost dodávek a hospodářskou soutěž v regionu střední a východní Evropy.

„Jsme si vědomi informací sdělených účastníkům řízení německý úřadem BNetzA. S tímto rozhodnutím nesouhlasíme. Počkáme na oficiální rozhodnutí úřadu, které samozřejmě vyhodnotíme spolu s dalšími kroky pro zachování našich práv,“ uvedl v pondělí mluvčí společnosti Nord Stream 2.

Developer projektu při podání žádosti argumentoval skutečností, že plynovod byl „ekonomicky dokončen“ před květnem 2019, kdy nová legislativa nabyla účinnosti, a společnost učinila nevratné investice v řádu miliard eur s vírou v právní rámec platný v té době, dlouho předtím než Evropská komise ohlásila své plány na jeho změnu.

Rozhodnutí bude přijato včas

Ve vyjádření zaslaném serveru S&P Global německý regulátor uvedl, že zúčastněným stranám zaslal „operativní část“ zamýšleného rozhodnutí, aby se k němu mohly vyjádřit. Svůj potenciálně zamítavý postoj však nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Krátký konzultační proces bude probíhat do 8. května, přičemž „rozhodnutí bude následně přijato včas“. Podle dřívějších informací by se regulátor měl oficiálně vyjádřit do 24. května.

Výstavba plynovodu by mohla být rychle obnovena

Plynovod Nord Stream 2 stále není dokončen, jelikož jeho výstavbě se na konci loňského roku do cesty postavily sankce přijaté Spojenými státy, kterým by se vystavily společnosti podílející se na realizaci projektu. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group, která prováděla pokládku potrubí plynovodu, tak práce pozastavila.

V neděli do Baltského moře nicméně doplulo speciální plavidlo, které Rusko použije k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.