Výstavba plynovodu Nord Stream 2 by mohla být obnovena v horizontu dní. Speciální loď dorazila do Baltského moře

DomůPlynárenstvíVýstavba plynovodu Nord Stream 2 by mohla být obnovena v horizontu dní. Speciální loď dorazila do Baltského moře

V neděli do Baltského moře doplulo speciální plavidlo, které Rusko použije k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Ze své aktuální lokality by plavba do místa pokládky potrubí trvala méně než dva dny. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Sankce, které Spojené státy americké v prosinci loňského roku uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 znamenaly, že švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě. To efektivně znamenalo pozastavení výstavby plynovodu.

Rusko v lednu uvedlo, že jeho vlastní loď, Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016, může dokončit výstavbu zbývajících 160 kilometrů potrubí do Německa. Musela by však být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři.

V neděli zdroje agentury Reuters spatřily Akademik Čerskij v Baltském moři nedaleko přístavu města Baltijsk v kaliningradské oblasti. Potvrzují to i data dostupná na serveru myshiptracking.com, dle kterého plavidlo aktuálně kotví ve zmíněné oblasti. Odtud by cesta lodi do oblasti Bornholm, kde by pokládka potrubí měla pokračovat, trvala méně než dva dny. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Plynovod Nord Stream 2 byl navržen Moskvou pro zvýšení dodávek plynu přes Baltské moře do Německa, největšího ruského odběratele plynu. Ruské ministerstvo energetiky v prosinci uvedlo, že provoz plynovodu by měl být zahájen do konce roku 2020.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.

Zdroj úvodní fotografie: Gazprom