Domů
Plynárenství
Výstavba plynovodu Nord Stream 2 by mohla být obnovena v horizontu dní. Speciální loď dorazila do Baltského moře
Akademik Čerskij. Zdroj: Gazprom

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 by mohla být obnovena v horizontu dní. Speciální loď dorazila do Baltského moře

V neděli do Baltského moře doplulo speciální plavidlo, které Rusko použije k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Ze své aktuální lokality by plavba do místa pokládky potrubí trvala méně než dva dny. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Sankce, které Spojené státy americké v prosinci loňského roku uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 znamenaly, že švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě. To efektivně znamenalo pozastavení výstavby plynovodu.

Rusko v lednu uvedlo, že jeho vlastní loď, Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016, může dokončit výstavbu zbývajících 160 kilometrů potrubí do Německa. Musela by však být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři.

V neděli zdroje agentury Reuters spatřily Akademik Čerskij v Baltském moři nedaleko přístavu města Baltijsk v kaliningradské oblasti. Potvrzují to i data dostupná na serveru myshiptracking.com, dle kterého plavidlo aktuálně kotví ve zmíněné oblasti. Odtud by cesta lodi do oblasti Bornholm, kde by pokládka potrubí měla pokračovat, trvala méně než dva dny. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Plynovod Nord Stream 2 byl navržen Moskvou pro zvýšení dodávek plynu přes Baltské moře do Německa, největšího ruského odběratele plynu. Ruské ministerstvo energetiky v prosinci uvedlo, že provoz plynovodu by měl být zahájen do konce roku 2020.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.

Zdroj úvodní fotografie: Gazprom

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Juraj
27. květen 2020, 14:16

Zaujímavý článok

https://www.pokec24.cz/politika/prognoza-o-osudu-nord-stream-2-sokovala-cely-zapad/

Dopady dokončenia plynovodu na medzinárodnú politiku USA v Európe

Už aby to bolo...

St
5. květen 2020, 08:46

Tak držím palce těm Rusům, ať ten plynovod co nejdříve dokončí. Sice se to některým nebude líbit, ale podle pořekadla, kdo chce moc, nemá nic.

markusaurelius
5. květen 2020, 21:52

Bravo Russia, a ted rychle dostavět něž si toho všimne ten emerický odbarvenec a dokud je zaměstnán blouzněním o coronárce a převratem ve Venezuele....

Lubos Vozar
6. květen 2020, 10:30

Nechcem spochybnovat vynaliezavost Rusov, ale Akademik Cerskiy je oproti Allseas Sollitaire menej nez polovicna lod a oproti Allseas Pioneering Spirit taka slaba patina. Obe allseas lode boli schopne pokladat cca 3 km potrubia denne. Akademik mozna bude schopny robit 1km/den, preto si myslim, ze NS2 tento rok dokonceny z najvacsou pravdepodobnostou nebude.

St
6. květen 2020, 18:33

Nechme se překvapit. Uvidíme jak jim to půjde. Třeba v Rusové mají v rukávu ještě nějaké to eso. Je v jejich eminentním zájmu, aby ten plynovod co nejdříve fungoval.

Petr C.
7. květen 2020, 05:51

Co se dá dělat, tak to holt bude 1km/den.

Situace s dodávkou plynu do Evropy není momentálně nijak napjatá, tak se to kvůli tomu zdržení snad nepotento.

Každá další roura, kterou do Evropy může proudit plyn, nebo která umožňuje cirkulaci plynu mezi jednotlivými soustavami může plynovou bezpečnost Evropy jedině zvýšit.

Plyn je nejčistší fosilní palivo a Němci chtějí zavírané jaderky nahrazovat právě plynovými elektrárnami, tak je třeba v první řadě zajistit dostatečné zdroje plynu. Čím více cest, tím menší riziko problémů z technických nebo politických příčin.

St
7. květen 2020, 12:04

Tak nějak. V tomto ohledu máte naprostou pravdu.

Dušan
6. květen 2020, 12:47

Maduro si rozvráti Venezuelu i bez pomoci USA : )

Ale obávam sa, že nízke ceny plynu robia z NS2 zbytočný politický projekt ...

St
6. květen 2020, 18:38

Tak to si nemyslím, že by ten plynovod byl zbytečný projekt. I když jsou teď ceny nízko, už se pomalu zvedají. Jednak se rozjíždí ekonomika a jednak se snižuje těžba. Navíc hlavní cíl z pohledu Saudů i Rusů byl dosažen. A to bankrot mnohých, zejména amerických těžařů.

Navíc ten plynovod není o ceně plynu jako takové, ale o bezpečnosti dodávek. Bohužel pro Gazprom je mezi jejich zákazníky a místy těžby Bělorusko a zvláště pak Ukrajina, která ani spolehlivostí ani stabilitou nevyniká.

Petr C.
7. květen 2020, 05:22

Bohužel to tak je. Podmořské plynovody se staví do Německa proto, aby se stabilizovaly podmínky dodávky plynu a dodávka nebyla závislá na případných haváriích na neudržované síti plynovodů na Ukrajině, případně na tom, kdo se v Polsku nebo na Ukrajině blbě vyspí a začne dělat vlny. Bohužel na tom tratíme my i Slováci, přicházíme o tranzitní poplatky. Otázka ovšem je, kolik z těch poplatků přichází po privatizaci Transgazu do státní pokladny a kolik zůstává majiteli sítě plynovodů.

Když byla poslední plynová krize v roce 2009, tak se hodně mluvilo a psalo o plynovodu z Perského zálivu přes Turecko do Evropy. Uplynulo 11 let a skutek utek.

Jediné co v této věci evropští a američtí politici udělali, byla podpora povstání islamistů v Sýrii, která vedla ke vzniku Islámského státu a destabilizovala tuto oblast na dalších dvacet let.

Teď by ten plynovod musel být postaven severní cestou z Íránu a Iráku do Turecka a dál do Evropy, což by vzhledem k terénnímu profilu bylo velice obtížné. O něco technicky jednodušší, ale asi ne levnější by bylo přejít přes hory na černomořské pobřeží a položit ho podél tureckých břehů do moře a vyvést ho buď ve stejném místě jako Turkish stream nebo až v Bulharsku.

michal
7. květen 2020, 09:19

Proč by mělo Rusko dodávat plyn přes naše území a my z toho měly zisk, když tři praští jako politici dělají vše, aby se to s Ruskem pos..alo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se