Domů
Plynárenství
Němečtí Zelení slíbili po volbách zrušit plynovod Nord Stream 2
Nord Stream

Němečtí Zelení slíbili po volbách zrušit plynovod Nord Stream 2

Plynárenství
60 komentářů
19. březen 2021, 16:43
ČTK

Němečtí Zelení zařadili do svého volebního programu požadavek na zrušení sporného plynovodního projektu Nord Stream 2, který má vést plyn z Ruska po dně Baltského moře do největší ekonomiky v Evropě. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž tím vzniká překážka pro možný vznik povolební vládní koalice ekologické strany s konzervativním blokem CDU/CSU.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, která podporuje stavbu plynovodu navzdory odporu Spojených států i některých evropských zemí, vede v průzkumech před zářijovými volbami a podle analytiků bude pravděpodobně usilovat o vytvoření vládního týmu právě se Zelenými, kterým sondáže v hlasování přisuzují druhé místo.

Předseda CDU Armin Laschet zlehčoval obavy USA i zemí středovýchodní Evropy v čele s Polskem, že plynovod zvýší závislost Evropy na ruském plynu. Podobně jako Washington, který uvalil sankce na některé podniky spojené s výstavbou projektu, který vede Gazprom, němečtí Zelení tvrdí, že dokončení plynovodu není vhodnou odpovědí na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym či vyzbrojování separatistů na východní Ukrajině.

„Plynovodní projekt Nord Stream 2 není politickým projektem jen kvůli svým dopadům na klima a energetiku, ale také kvůli tomu, že působí škody na geopolitické úrovni – obzvláště s ohledem na situaci na Ukrajině – a měl by proto být zastaven,“ uvádí aktualizovaný program strany s dovětkem, že Rusko se stává „čím dál více autoritářským státem“.

Projekt v hodnotě 11 miliard dolarů (242 miliard korun) má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy. Ukrajina by tím přišla o stabilní zdroj příjmů v podobě tranzitních poplatků.

Podle průzkumu z tohoto týdne provedeného institutem Forsa by Zelení získali ve volbách do Spolkového sněmu 21 procent hlasů. Preference konzervativní unie CDU/CSU klesly na 29 procent, k čemuž podle analytiků přispělo několik korupčních afér z poslední doby, jakož i problémy s vakcinační kampaní a údajným nedostatkem vize v boji s pandemií covidu-19.

Postoj k budoucnosti plynovodu Nord Stream 2 není nicméně jednotný ani u samotných křesťanských demokratů. Dokončit projekt chce sice předseda strany Laschet, po jeho zastavení ale naopak volají někdejší šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří se ucházeli o předsednictví strany proti Laschetovi. Pro pokračování výstavby plynovodu se vyslovují sociální demokraté, kteří jsou na spolkové úrovni menším koaličním partnerem konzervativní koalice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(60)
lukas
19. březen 2021, 17:34

Toto je neuveritelne, zamedzit NS2, odstavit atomky, odstavit uhlie a potom co? Sice za to odstavenie uhlia som aj ja ale cim to nahradia ked uz nie ani plynom?

Pre zelenych je asi zelensi demokratickejsi plyn z USA ktory je menej kvalitny a jeho doprava do EU? Zeleni si asi predstavuju, ze ten plyn pride plachetnicou, alebo bude posadka veslovat, nebude to teda vobec ekologicke.

Ak su fakt nemci tak kratkozraky a odstavia si jadro, prilis rychlo uhlie a plyn bude diskutabilny?! Zelam im v roku 2030 aspon 1-2 tyzdne cez zimu ked bude mrznut inverziu a bezvetrie k tomu.

williams
11. leden 2022, 19:01

Zrušení NS2 je na popud USA jako forma nátlaku či sankcí na Rusko nátlaku. Ti hloupí amíci si myslí, že celý svět půjde podle jejich not, to bychom to chytli. Z toho je patrné, kdo vyvolává napětí v Evropě, ale USA nejsou tak daleko. Rusové chtějí dodávat plyn, ale neustálé výlevy uplakaných amíků vykreslují situaci jako, že Rusko drží Evropu pod krkem. Nemyslíte, že neprodávat plyn a sedět na něm je kontrapruduktívní, ale zadarmo jej dávat nebudou.

De Carbon
11. leden 2022, 19:23

Trubek vedoucich z ruska do Evropy je nadbytek. Co chybi je plyn, ktery rusaci nedodavaji. Nastesti mame LNG z USA a tak se rusaci vztekaji. Navic jejich vydirani kvuli NS2 bude kontraproduktivni a NS2 pujde ke dnu. K ekonomickemu dnu.

energetik II
19. březen 2021, 17:58

Souhlas. Dal bych těch 11 miliard Dolarů Zeleným potom zaplatit. Asi by se pěkně kroutili. Pokud politici ničí mezinárodní průmyslové projekty, tak jsou silně nedůvěryhodní. Pokud Němci odpojí jádro, uhlí a zablokují si i NS II , pak jim ze srdce přeju, ať se jim následně zhroutí celá energetická síť. Za blbost se musí platit.

P.S. Čím více budeme Rusko napadat, tím víc bude končit - "v náručí Číny". Pochybuji, že Evropu nějak posílí, když obětuje svůj největší národ = Rusy /140 milionů/ kvůli nějakým vymyšleným nesmyslům.

blaha.p
19. březen 2021, 18:44

Komentáře jako vyšité z roku 1980 Rudé Právo. Proletáři...

Milan
19. březen 2021, 19:37

Este trapnejsi komentar by nebol?

pavel oberajtr
28. květen 2021, 17:30

Trapiči.

Dušan
20. březen 2021, 11:44

No to by sa musel vedieť ruský režim trochu správať ...

A napríklad nešíriť bláboly o tom, že v roku 1968 tu boli "fašisti" a oni nás od nich oslobodili ...

gluon
20. březen 2021, 21:54

prosim vas nesirte tu propagandu. toto je ako vystrihnute z nejakejho sracokemtu typu smeti atd.

kolemjdoucí
19. březen 2021, 19:42

Možná se Němci spokojí s tím, že budou podstatnou část energie kupovat ze zahraničí. Je tu přece jakýsi cíl, aby státy EU dokázaly přenést přes hranice aspoň 10% výkonu. A budou-li Němci dobře platit, leckterá země ochotně navýší přeshraniční kapacitu nad plán.

pr
21. březen 2021, 07:33

Jestli podstatnou je na pováženou. Avšak pochybí-li německé vrchnosti, tak poddaní čeští ovčané se složí, elektrárnu postaví a s vděčností elektřinu vrchnosti za pár šupů dodají. Tak jest staletími prověřený zvyk v těchto zeměpisných šířkách.

20. březen 2021, 14:24

Souhlas, a k té dopravě a asi myslíte také zkapalneni. Zkoušel jsem najít bližší informace k výrobě lng a energetickou náročnost ale nenašel.Jen že je velká což je jasné, vychladit na minus 162°C a stačit... Neví někdo kde se dá o tomto tématu dovědět více?

Jana
20. březen 2021, 15:40

Je to jednoduché, usa zkapalnovanim získává helium a lng je odpad, který nutí po světě i do texasu...

Jan Veselý
21. březen 2021, 08:29

Nevím, kdo tenhle nesmysl vymyslel. Poradím vám stejnou věc, kterou jsem před časem poradil jednomu zdejšímu králi vykřičníků, dohledejte si velikost trhu s heliem a s LNG. Následně si ona čísla porovnejte mezi sebou.

Ivan Novák
19. březen 2021, 18:17

Moc tomu nerozumím. I němečtí Zelení vědí, že Energiewende bez plynu nepůjde. Postaví terminály LNG, ale ten z Jamalu, vypraný třeba přes alžírský účet, bude pořád levnější než americký břidličný.

St
19. březen 2021, 18:32

Pane Novák to je jednoduché. Odpovězte si na otázku kdo by nejvíc vydělal na tom pokud by se NS nedokončil. A proč to ti zelení dělají.

Josef
19. březen 2021, 21:02

Pane St výrobně konečně někdo kdo pochopil o čem to celé je. Nevím čí zájmy zelení hájí, ale vím jistě, že Německa ne.

energetik
19. březen 2021, 21:33

Ukrajiny?

St
20. březen 2021, 10:44

Ukrajina jako taková nikoho nezajímá. Tady jde jen o tom, aby Američané mohli ještě ve větší míře do Evropy vozit svůj kapalný plyn. Jak se říká o peníze jde až v první řadě.

Dušan
20. březen 2021, 11:49

Samozrejme, že bude ... lebo musí byť : )

Rusi sú existenčne závislí od vývozu energetických surovín a ceny musia mať vždy také aby sme nepustili vo veľkom konkurenciu .. čiže nižšie ...

Nie je to žiadna charita .... a neexistuje žiadny "predražený bridlicový plyn" ... je len trh a ten to našťastie reguluje.

Každý si dá takú vysokú cenu, akú si môže dovoliť ... ak niekto manipuluje s cenami, tak Rusi ... hlavne pre svojich spojencov ako Bielorusko, ktoré by sa ekonomicky okamžite zrútilo, keby im Rusi dodávali za svetové ceny ...

pozitron
20. březen 2021, 22:02

tak ono ide hlavne o biznis. USA chce tento kseft pre seba. A nevahaju mlatit kyjakom po chrbte svojich spojencov. To je samozrejme otazka pre nas, ze co je to mame za "spojenca", ktory nam nevaha davat sanckie v case mieru ? Co potom ked nebude stav mieru ?

A dalsia otazka je ekologicka. Ak sa ma dovazat plyn tak plynovod bude asi najlepsie riesenie. Dovoz LNG zo zamoria je ekologicka katastrofa. A to este nespominam bridlicovy sposob tazby. Tu sa krasne ukazuje to obrovske pokrytectvo zelenych.

pozitron
20. březen 2021, 22:02

tak ono ide hlavne o biznis. USA chce tento kseft pre seba. A nevahaju mlatit kyjakom po chrbte svojich spojencov. To je samozrejme otazka pre nas, ze co je to mame za "spojenca", ktory nam nevaha davat sanckie v case mieru ? Co potom ked nebude stav mieru ?

A dalsia otazka je ekologicka. Ak sa ma dovazat plyn tak plynovod bude asi najlepsie riesenie. Dovoz LNG zo zamoria je ekologicka katastrofa. A to este nespominam bridlicovy sposob tazby. Tu sa krasne ukazuje to obrovske pokrytectvo zelenych.

Richard Vacek
21. březen 2021, 04:25

Bilanci zahraničního obchodu by mělo Rusko vyrovnanou, i kdyby zarazilo vývoz veškerých energetických surovin.

St
19. březen 2021, 18:31

Tak doufám, že nejen Zelení ve volbách totálně propadnou a bude tak od nich klid. Doufám, že i pro nás z toho plyne pořádné ponaučení koho volit.

Každopádně by něco takového nejen Němcům plyn pořádně zdražilo. Ten NS až se vybuduje bude vhodnou alternativou jak stávající Družbě tak i terminálům na kapalný plyn. Mě přijde, že Ti Němci jsou masochisti. Už tak mají pekelně drahé energie a bez NS je budou mít ještě dražší.

blaha.p
19. březen 2021, 18:47

Tak je to hlavně vzkaz pro CDU, buď stopnete NS2 nebo s vámi nepůjdeme do koalice a skončíte v opozici, protože jako druhá nejsilnější strana v Německu budou zelení vládnout s SPD. Uvidíme co si CDU vybere.

Jaroslav Studnička
19. březen 2021, 19:29

Další varování pro ČR, proč nejít variantou dřívějšího útlumu uhlí náhradou za plyn.

St
20. březen 2021, 13:54

Přesně tak pane Studnička. Pokud budeme chtít být skutečně nezávislí a budeme se muset obejít bez uhlí, tak se bez JE neobejdeme.

Carlos
20. březen 2021, 14:20

Slaměný panák + falešné dilema + energetická ču-čche. Víte že jste napsal nádherně komplikovaný argumentační klam a nic víc?

A) Energie je komodita se kterou se obchoduje úplně normálně a být nezávislý za každou cenu je příliš drahá sranda pro všechny.

B) Vyřešit to bez JE jde, je to jenom inženýrsko-ekonomický problém.

St
20. březen 2021, 18:34

Pane Carlos ano máte pravdu, že EE se kterou se obchoduje a dá se v případě potřeby dovézt. Jen se podívejte na ceny jak jsou nestabilní jak v případě výkyvů počasí jsou volatilní. Myslíte, že něco takového je skvělý impuls pro rozvoj průmyslu? Proč si myslíte, že Němci mají úplně jiné ceny EE pro průmysl a jiné pro lidi?

Navíc zkušenosti z poslední doby ukazují, že když jde opravdu do tuhého tak každý kope jen a jen na sobě. A já bych moc rád žil ve státě, který má stabilní zdroje EE a není závislí ani na dovozu ani na počasí.

Ad B. Jak to chcete řešit? Opravdu by mě zajímalo Vaše řešení jak získat stabilní zdroj EE bez JE? Pokud nechcete produkovat CO2.

energetik II
19. březen 2021, 19:03

Německo bude po odpojení jádra a uhlí potřebovat hodně plynu.OZE nemají dořešenu akumulaci. Hodně se nasměju, když po zrušení NS II budou Němci zrychlovat svou dovážku LNG z ruského terminálu Jamal. Ovšem i tento plyn obchází "mezinárodní vyžírky" - Polsko a Ukrajinu, takže to bude pro německé Zelené pořádná "facka". Snad jim v tom ráda poradí švédská ekoložka Gréta.

St
20. březen 2021, 18:35

Ta poradí tak aby neluxovali, snížili teplotu ve svých obydlích a hlavně otevřeli náruč lidem z teplých krajin, kteří je nejen zahřejí, ale i multikulturně obohatí.

Pavel
20. březen 2021, 10:20

Postoj Z je otázkou primárně morálky, zkuste si přečíst znovu text článku, viz:

němečtí Zelení tvrdí, že dokončení plynovodu není vhodnou odpovědí na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym či vyzbrojování separatistů na východní Ukrajině.

Prostě a jednoduše buď kvůli obchodu ohýbám svoji morálku, nebo naopak. Jsem rád že si zelení vybrali tento přístup. Žádný nedostatek plynu nehrozí neboť přepravních kapacit je dostatek.

Carlos
20. březen 2021, 11:06

Asi tak. Hodně lidí to ale nechápe že je to možné a že morálka a hodnoty jsou důležitější než obchod. Bohužel ale se v lidech usídlil nejhorší scarcity mindset, který je řídí, popisují jím svět a chtějí mu podřídit vše a klidně by prodali děti kdyby jim z toho něco káplo.

St
20. březen 2021, 18:38

Tak teď jste mě pane Carlos fakt pobavil. Pokud budu myslet na své děti, tak se nebudu zbavovat bezproblémového, bezemisního zdroje EE a hlavně nebudu si domů tahat kde koho kdo se nejen štítí práce, ale také vyžaduje zvláštní zacházení. Opravdu případné zavření NS nemá s morálkou a nějakými hodnotami nic společného. Jde jen o byznys o peníze.

Carlos
21. březen 2021, 15:36

Tak jiná metafora se stejným významem: Prodali by i svou matku.

Ano NS2 má s morálkou patrně velmi málo společného, na rozdíl od zavírání JE nebo přijímání migrantů. Ale to by bylo třeba zabřednout do filosofické debaty. Ono totiž vykonat morálně správný čin může znamenat i nutnost udělat něco co se příčí právě ekonomistickému pohledu na svět.

Z ekonomistického pohledu může být zavření JE špatné, na druhou stranu z pohledu morálky nebo vnitřního nastavení nějaké skupiny lidí je naopak dobré. Znamená to že případnou havárií nebudou ohroženy desítky tisíc lidí a nebudou jim v případě evakuace působena traumata, škody, soudy.

S migranty je zase problém že morálně správné není asi tak úplně nahnat lidi do moře, nebo je popravit na hranicích. Tedy alespoň podle obecné morálky. Další problém je že stejně tak není dnes morální už poslat do oblasti armádu aby tam udělala pořádek. Takže tu jsou v konfliktu dva poměrně rozumné morální principy. Takže co s tím? Řešením je patrně tedy jenom poskytnutí azylu. Teď to toho ještě vstupuje morální princip toho že nikomu není možné vnucovat nějakou kulturu, což je zase rozumný princip který jsme zavedli do jádra civilizace po zkušenostech z WWII. Problém je že jsme to nemuseli 70 roků řešit, netestovali jsme to. Takže se musí najít co s tím. Je to jako když máte nový zákon a ještě k tomu není judikatura.

A z pohledu ČR je to ještě složitější protože se nejenom dělá nový vývoj, ale zároveň se dohání 40 let kdy vývoj poměrně stál, zatímco na západě byl velmi dynamický a turbulentní.

A do toho ještě pak lezou problém jiné, problémy arogance rozumu, problémy kdy ti co se tváří že řeší problémy je neřeší, ale zhoršují. Z těch co bojují proti rasismu se stávají největší rasisti protože pokud by vymizel tak by se jim celá osobnost zhroutila. Tady se totiž musí vstoupit do psychologie.

To nejsou separátní problémy v energetice, to nejsou separátní problémy v demografii, dopravě... Jsou to společenské problémy, které se nějak projevují v těchto oblastech.

A jako k takovým se k nim musí přistupovat. Teď je velmi nebezpečný růst socialistických tendencí na západě, jenže ten je dán dlouhodobými neodstraněnými společenskými problémy. Například obecně zhoršujícími se vyhlídkami lidí, kteří byli zasažení Dotcomovou bublinou, finanční krizí, stagnujícími výplatami a teď koronakrizí, krizí bydlení. A k tomu ještě je krize ekologická. A do toho někdo přišel, někdo kdo to říkal už dlouhou dobu od 70. a začal vykládat že jediné řešení je regulace a socialismus. Ano na to někdo kontroval že to není řešení, jenže sám jiné nepřinesl. A pokud nemáte alespoň náznak řešení, tak vás lidi pošlou víte kam a půjdou se přilepit k Magistrále.

Přitom třeba realitní krize se dá řešit tím že města půjdou na štok a dojde i k jakési suburbanizaci, ale v moderním provedení. V Evropě to bude snadnější než v USA, protože kolem velkých měst existují městečka a vesnice, která poslouží jako jádra. Ale to vyžaduje masivní infrastrukturní investice protože musíte zasíťovat celou oblast od Brna po Pohořelice. Tramvaje, Vlaky, nové silnice. Do sítí musíte zanést redundanci, řešit konflikty s místními... Musíte vyřešit otázku vody protože GZK.

To stejné a mnohem více u Prahy. Musíme vzít v úvahu že i když je populace +- konstantní co do velikosti, tak se přeskupuje a regiony se změní. Takže zatímco se nám vylidní nějaké Podkrušnohoří, a je to přirozené, tak naopak poroste počet obyvatel kolem Prahy a Brna a je třeba tam stavět mnohem více. A musí to vzít v potaz infrastruktura a všechno. Tvářit se že se holt lidi mají odstěhovat zpátky někam do Litvínova a denně jezdit po rozpadlých silnicích do Prahy, to jako fungovat nebude. Lidi budou ve sdíleném bydlení bez soukromí a začne jim z toho hrabat a dojde k nápadům jako vyvlastňování. Držení přestárlých elektráren v provozu aby se vydělalo zase vedlo k tomu že místo toho aby se došlo k nějakému rozumnému mixu, tak se to přehouplo až do extrému.

Abych to shrnul do velmi prosté formulace:

Mladým lidem byla prodána vize úspěchu a pak jim bylo zabráněno jej dosáhnout.

Takže hledají jak se dostat alespoň na úroveň rodičů a zároveň se pomstít.

gluon
20. březen 2021, 21:58

Otazka moralky je velmi spravna. Troska problem je, ze ked hovorime o moralke tak musime ju pouzivat rovnym metrom na vsetko a vsetkych.

Ked hovorime o odrthnuti Krymu od Ukrajiny, urcite by bolo spravne spomenut aj odtrhnutie Kosova od Srsbka. A prijatie sankcii a opatreni voci tym co to zorganizovali.

To ale uz nejako od tych super moralnych zelenych neni pocut ...

Carlos
21. březen 2021, 14:48

Jenže Krym a Kosovo nejsou úplně porovnatelné. Kosovo je výsledek dlouhodobého etnického pnutí a poměrně hnusné války. Krym byl výsledek něčeho co postrádalo jednak legalitu, ale to už většinou při dělení zemí bývá, ale zřejmě i legitimitu. Pokud by zůstal alespoň formálně nezávislý, byl by klid a nikdo by to moc neřešil, že jej ani ne za 24 hodin anektovalo Rusko je problém pro mezinárodní společenství. Ten postup totiž vypadá spíš jakoby to bylo jenom pochybným referendem kryté obsazení, což prostě není možné tolerovat.

St
21. březen 2021, 15:41

Pane Carlos máte velice špatné informace. Krym byl od roku 1783 přičleněn Kateřinou velikou k Ruskému impériu. V polovině minulého století jej Chruščov věnoval Ukrajině. V roce 2014 tam proběhlo referendum, kde se většina obyvatel vyslovila pro soužití s RF. Vzhledem k tomu, že co pak dělo v Donbase to byla jednoznačně správná volba. Jinak je rozdíl v tom, že Rusko mělo na Ukrajině dlouho své základy. Kdežto USA odtrhli Kosovo od Srbka jen proto, aby mohli si tam svou základu postavit a taky, aby mohli drancovat jeho nerostné bohatství.

Jinak se obávám, že Rusové nikdy nevydají dobrovolně ani Krym ani Kaliningrad, jelikož jsou to jejich nepotopitelné letadlové lodě.

Carlos
21. březen 2021, 20:48

Referendum roku 2014 má právě ten problém že stojí na vodě. V tom je celý problém. Být to pod mezinárodním dozorem, tak tam nebude problém, ale vzhledem k rychlosti a všemu kolem... není to dobré.

A ten Krym ani Královec nebudou navěky ruské.

Petr
23. březen 2021, 21:04

Možná by bylo vhodné doplnit i referenda ze začátku devadesátých let při rozpadu SSSR. V prvním referendu se hlasovalo jestli zůstat součástí vznikajícího Ruska nebo se osamostatnit - přes 90% obyvatel pro opuštění. Cca po půl roce bylo referendum celé Ukrajiny s možnostmi Ukrajina nebo Rusko - tady už to bylo jen 54% občanů Krymu pro opuštění Ruska.

Taky spousta lidí neví, že Krym jako součást Ukrajiny byl autonomní republika s vlastním parlamentem, prezidentem, měli vlastní nejvyšší soud apd.

gluon
21. březen 2021, 20:35

na Krym-e bolo referendum o odtrhnuti od Ukrajiny uz v 90 rokoch. V nom sa Krymcania vyslovili za odtrhnutie od Ukrajiny. Samozrejme Kyjev to ignoroval.

Podla mna obe udalosti ako Kosovo tak aj Krym postradaju legitimitu a legalitu. Zial, politici EU, propaganda v mainstream-e, dokonca aj zeleni v nemecku, pokrytecky jednu udalost ignoruju a druhu donekonecna zvelicuju. Sirenim lzi a propagandy, nejde dosiahnut dobreho vysledku.

A samozrejme, uz nikto nespomina ako USA aktivne pomahalo pri organizacii majdanu, ci zmena postavenia etnickych rusov zijuich na Ukrajine na obcanov druhej kategorie, po majdanovych udalostiach.

Jaroslav
20. březen 2021, 10:39

Mám obavu, že Němci jsou schopni zavřít cokoli, ať je to dokončené nebo nedokončené.

St
20. březen 2021, 11:38

Obávám se pane Jaroslave, že v tomto ohledu můžete mít pravdu. Na druhou stranu takové zavření by se Němcům pekelně prodražilo. Nejen kvůli samotným sankcím ze strany Ruska za zmařenou investici, ale hlavně tím, že by pak museli ve velkém dovážet zkapalněný zemní plyn. Bez ohledu na to odkud odkud bude.

Dušan
20. březen 2021, 11:57

Dovoz skvapalneného problému je určite ten najmenší problém : )

Vzľadom na cenu Nemeckej "ekologickej" či ekologickej politiky (vec núzoru) by to bola zanedbateľná položka ....

Nemci majú eurá/doláre .. a kto ich má ... tomu vždy niekto s radosťou suroviny dodá ... takže toto je určite pre Nemcov najmenší problém ...

A čo sa týka "sankcií" ... to je ste ma pobavili ...

To si to chce ako Rusko chce rozdať s Nemeckom ? : )

To, že je veľa Nemcov na výplatnej páske Ruska nemení nič na fakte, že Rusko je pre Nemecko v súčte len 2 % zahraničný export ... a teda i keby sa stopol úplne .. čo je samozrejme absolútne nereálne, tak to Nemecko v globále veľmi nepocíti (samozrejme niektoré firmy áno).

A suroviny Rusi MUSIA vyvážať ... naivné predstavy, že Rusi stopnú plyn sú už dávno mimo realitu ... Rusko si to nemôže dovoliť ... naopak, tlačí sa všade so svojimi rúrami do Europy .. lebo sme pre nich najlukratívnejší trh a Čína je trh len okrajový bez ohľadu na silné reči o "otočení rúr" ...

St
20. březen 2021, 13:57

Pane Dušane, co se týče sankcí, tak jsem to myslel tak, že jistě smlouva o stavbě toho plynovodu obsahuje to, že pokud by Němci z nějakého důvodu to zařízli, tak budou muset platit Rusům nějaké kompenzace. Nedovedu si představit, že by do takové velké stavby nalili tolik peněz aniž by něco takového neměli ošetřeno. Konec konců už jen zbývá kousek. Jinak s Vámi souhlasím, že Rusko nemá žádný zájem na přerušování dodávek svých surovin. To, že jsou spolehlivý partner v tomto ohledu že na Západ dodávali i v dobách studené války.

Dušan
20. březen 2021, 16:11

Isto .... ale to je vec priorít ...

Ak Nemci dokážu bez mihnutia oka "utopiť" desiatky miliárd eúr predčasným odstavením svojho jadrového priemyslu ... iné položky už ani nepočítam, tak je jasné, že to nie je problém finančný.

Skôr to je problém politický. Nie náhodou sa nemeckí politici zúrivo bojujú za záujmy Ruska a následne dostávajú oficiálne lukratívne fleky v ruských firmách.

Je jasné, že Rusko si dlhodobo buduje "piatu kolónu" a určite dolármi nešetrí ...

Preto je možné, že za nemecké peniaza za plyn si Rusko modernizuje armádu a nemecká stojí za prd ... čo priznávajú i Nemci ...

Nemecká armáda je v dezolátnom stave a až teraz sa ju Nemci dať dohromady. A pred kým ? .. pred Ruskom ...

St
20. březen 2021, 18:47

Pane Dušane, souhlasím s vámi, že je to otázkou politických priorit a by jsou bohužel mnohdy značně odtrženy od reality i od zdravého rozumu či fyzikálních zákonů. Máte naprostou pravdu, že svým špatným politickým rozhodnutím přišli o mnoho desítek euro a přišli o tisíce pracovních míst tím, že stopli jaderný průmysl. Z toho pohledu je nějaké mld euro za zrušení NS nebude zas tak bolet.

Nějak jsem si nevšiml, že by němečtí politici zuřivě bojovali za zájmy Ruska. Jen bojují za své vlastní zájmy. Rusové mají suroviny, které potřebují Němci a ti zas mají peníze, které potřebují Rusové aby mohli nejen utrácet za auta, za technologie za věci co Němci tak dobře umí.

Neřekl bych že německá armáda je kvůli Rusku v dozolátním stavu. Je to spíš proto, že Němci nemají za co bojovat ti noví už vůbec nemají ochotu se obětovat pro svou vlast. Ledaže by to byl nový chalifát.

A chtít bojovat s Ruskem proč? Někoho ohrožuje? Má nějaké základy po světě? Myslím, že Němci si moc dobře zapamatovali co pro znamená Rusko. Myslím, že nenajdete Němce, který by neměl ve své rodině vzpomínku na tuto zemi.

Vinkler
20. březen 2021, 14:06

Je známo, že Němci nedělají malé chyby. Bohužel obvykle jsme i my na stejné lodi.

St
20. březen 2021, 18:48

Minimálně hospodářsky jsme pod německou kuratelou. A chyby Němci umí pořádné. Snad budou mít natolik rozum, že nakonec ty zelené nezvolí. Byla by to katastrofa nejen pro ně, ale i pro celou Evropu.

gluon
20. březen 2021, 21:53

krasna ukazka pokryteckej politiky.

Zakazat nord stream 2, a na miesto toho dovazat bridlicovy LNG z usa. Jedno zverstvo voci ekologii je samotna tazba bridlic, druhe ekologicke zverstvo je transport z druhej strany zemegule (a nehovoriac o skvapalneni a splynovani). Suma sumarum ekologicke zverstvo na druhu.

Nuz co cakat od zelenych ekoteroristov. Rozhodne nie ochranu prirody

Richard Vacek
21. březen 2021, 04:31

Jihočeské matky byly placené za jejich protijaderný boj Rakouskem. Třeba mají zelení rovněž nějakého bohatého sponzora.

St
21. březen 2021, 15:43

Tak o tom žádná. Rakušákům bylo proti srsti, že by měli o konkurenci navíc. Dneska jsou za JETE rádi protože jim pomáhá vykrývat jejich nedostatek EE.

Miloslav Černý
21. březen 2021, 19:24

S těchto prezentovaných informací lze snadno usoudit, proč Němci tlačí tak na pilu pro co nejrychlejší rozvoj OZ. Když se jim to podaří (oni jsou toho svým pozitivním odhodláním schopni), odpadnou jim zcela tyto plynové záležitosti. Tím jejich odhodláním si na rozdíl od nás získávají svojí prestiž. Je to o odvaze a těm přeje štěstí.

St
22. březen 2021, 16:31

Omyl pane Černý. Němci to mají velice dobře promyšlené. Pokud se všude po Evropě masivně rozšíří OZE a zakáže uhlí i jádro. Jakou jedinou budeme mít alternativu abychom v zimě nezrzli a nemuseli si svítit svíčkami? Správně je to zemní plyn. A kdo nám jej s chutí přeprodá? Hádejte. Můžete třikrát.

Miloslav Černý
22. březen 2021, 20:18

Když se budeme stále dohadovat jako doposud, tak budete mít pravdu. Bylo by dobrý si zajistit nějaký ty svíčky do zásoby pro svojí budoucí energetickou nezávislost.

St
23. březen 2021, 17:01

Pane Černý, máte naprostou pravdu. Pokud budeme otálet s další výstavbou jaderných bloků, tak možná i na ty svíčky dojde. Pak kdo bude mít soláry na střeše a adekvátní bateriový systém bude vítěz. Problém je, že takové řešení bude jen pro každého.

Miloslav Černý
24. březen 2021, 10:22

Kdo nekouká dnes do budoucnosti, stojí již opodál. Zítra znamená včera, to se proklamovalo v minulém nedemokratickém režimu, bohužel jenom prázdnými slovy, máme se s čeho poučit.

Martin Hájek
22. březen 2021, 16:16

A je to jasné. Zeleným Němcům už zbývá jen dřevo ze Sibiře. Tak na 20 let by to mohlo stačit :-)

St
23. březen 2021, 17:02

Takový Dánové pro své super eko biomasové elektrárny vesele nakupují palivo jak z Ruska tak i ze Severní Ameriky. A to je opravdu ekologické.

Miloslav Černý
23. březen 2021, 20:22

Právě ta rostoucí obava pro nedostatek, což se rovná zdražení, se projeví v mobilizací všech dostupných dle místních podmínek možností, jak odvrátit tyto případné negativa. To nám může pomoct možná ze všeho nejvíc. Jednoduché otočení vypínačem za zanedbatelnou cenu nevede k úsporám a nutkání něco řešit. Tak je to i s tím zrychleným oteplováním a změnou klimatu způsobující ty častější katastrofy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se