Nizozemsko přestane kvůli zemětřesením těžit zemní plyn v Groningenu

DomůPlynárenstvíNizozemsko přestane kvůli zemětřesením těžit zemní plyn v Groningenu

Nizozemská vláda oznámila společnostem těžícím zemní plyn v Groningenu, že mají čtyři roky na zastavení své činnosti z důvodu rostoucího výskytu zemětřesení v oblasti. Souvislost mezi těžbou plynu a výskytem zeměstřesení byla známa již od 90. let, nicméně k omezení činnosti přistoupilo Nizozemsko až v roce 2014. K plánu na kompletní zastavení těžby pak vláda přistoupila po zemětřesení o síle 3,4 Richterovy škály, které oblast zasáhlo na počátku ledna.

Dvě stovky největších nizozemských společností obdržely od vlády upozornění, že do čtyř let mají zastavit dodávky plynu pocházejícího z největšího nizozemského plynového pole z důvodu rostoucího výskytu zemětřesení. Těžbu zemního plynu v Groningenu, který je jedním z nejbohatších evropských nalezišť, zajišťují společnosti Royal Dutch Shell a ExxonMobil. Od roku 2014 je ovšem těžba omezena právě z důvodu seismické činnosti v oblasti.

„Ministerstvo s vámi bude v kontaktu, abychom tuto otázku prodiskutovali a dospěli ke společnému rozhodnutí. V nadcházejícím období chce vláda spotřebu ukončit ještě rychleji, aby do roku 2022 velcí průmysloví zákazníci nepoužívali plyn z Groningenu,“ uvedl Eric Wiebes, nizozemský ministr hospodářství.

Posledním incidentem, který inicioval plán na zastavení těžby, bylo zemětřesení na počátku ledna, které dosáhlo 3,4 stupňě Richterovy škály a stalo se tak druhým nejsilněším zemětřesením zaznamenaným v oblasti nalezišť plynu a největším za posledních pět let.

Konec největšího naleziště plynu

Zemní plyn byl v nizozemském Groningenu objeven v roce 1959 a v té době se jednalo o největší naleziště zemního plynu na světě, dlouho se pak Groningen řadil mezi největší ložiska v Evropě. Vzhledem k zemětřesením však byla už v minulosti těžba snížena více než o polovinu. Obyvatelé z okolí dlouhodobě protestují proti těžbě plynu, která jim měla dle žaloby, kterou podali k soudu, způsobit škodu okolo miliardy eur.

V dubnu navíc nizozemský soud nařídil prošetřit provozovatele ložiska, kteří údajně nesprávně zhodnotili rizika po roce 1993, kdy byla prokázána spojitost mezi těžbou a zemětřeseními. Od 90. let přitom došlo v oblasti k více než tisícovce zaznamenaných zemětřesení.