Nord Stream 2 požádal o třetí alternativní trasu v dánských teritoriálních vodách

DomůPlynárenstvíNord Stream 2 požádal o třetí alternativní trasu v dánských teritoriálních vodách

Společnost Nord Stream 2 AG zodpovědná za výstavbu ruského plynovodu Nord Stream 2 do Německa požádala o třetí alternativní trasu pro dánský úsek plynovodu. Průtahy v získání kladného stanoviska Dánska vrhají nejistotu na plánované zprovoznění plynovodu na konci letošního roku, kdy vyprší současný tranzitní kontrakt s Ukrajinou.

Dánská energetická agentura požádala v březnu společnost Nord Stream 2 AG, aby zvážila třetí alternativní cestu vedoucí skrze výlučnou ekonomickou zónu jižně od ostrova Bornholm.

„Žádost o vypracování třetí možnosti navzdory dvěma plně zpracovaným a připraveným k povolení na stole může být vnímána jedině jako záměrný pokus o prodloužení termínu dokončení projektu,“ uvedla v pondělním prohlášení společnost Nord Stream 2 AG.

Podle zahraničního serveru Platts je aktuálně vybudováno více než 40 % potrubí a stavební práce pokračují v souladu s harmonogramem ve Finsku, Německu, Rusku a Švédsku.

Gazprom se již dříve nechal slyšet, že po dokončení Nord Stream 2 a dalšího budovaného plynovodu TurkStream, jehož přepravní kapacita bude 31,5 miliard metrů krychlových ročně, dojde pravděpodobně ke snížení tranzitu přes Ukrajinu pod 20 mld. m3/rok.

Evropská komise nicméně po Rusku požaduje podepsání nového 10letého tranzitního kontraktu s Ukrajinou na 60 mld. m3 ročně, aby bylo zajištěno udržení této přepravní trasy v provozu.

Trasa plynovoud Nord Stream a Nord Stream 2. Zdroj: Gazprom

Zásadní role České republiky

Navazující projekty navýšení přepravních kapacit v Evropě realizované v Německu a České republice jsou podle Platts taktéž v souladu s harmonogramem.

Právě přes Česko bude směřovat většina zemního plynu z plynovodu Nord Stream 2 po jeho dokončení.

Desítky miliard metrů krychlových zemního plynu ročně má do Česka už od konce letošního roku přivádět nový plynovod Eugal. Projekt za tři miliardy eur (77 miliard korun) spojí severoněmecký Lubmin, u něhož na pevninu ústí Nord Stream 2, s obcí Deutschneudorf na českých hranicích.

Tam na Eugal naváže potrubní část projektu Capacity4Gas, která do značné míry kopíruje existující plynovod Gazela. Nový, zhruba 150 kilometrů dlouhý plynovod má vést mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku.

„Z 55 miliard metrů krychlových zemního plynu, které ročně přitečou plynovodem Nord Stream 2, jich 45,1 miliardy metrů krychlových bude plynovodem Eugal směřovat na Česko,“ vysvětluje mluvčí projektu firmy Gascade Reemt Bernert.

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu ČR René Neděla ČTK řekl, že tyto nové plynovody budou mít na české plynárenství pozitivní dopad.

„V nejbližší době bude totiž docházet k postupnému vypršení platnosti existujících kontraktů na přepravu plynu přes území České republiky. Tyto kontrakty by zcela určitě nebyly ve stávajícím rozsahu obnoveny, což by ve svých důsledcích vedlo k výraznějšímu přesunu nákladů na provoz přepravní soustavy, vlastněné společností Net4Gas, na tuzemskou přepravu a v konečném důsledku by tak prodražilo zemní plyn pro zákazníky na území České republiky,“ dodal.