Domů
Plynárenství
Fiala jednal s kancléřem Scholzem o obranné a energetické spolupráci
Německý kancléř Olaf Scholz
Zdroj: Preiss/MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE (licence)

Fiala jednal s kancléřem Scholzem o obranné a energetické spolupráci

Plynárenství
4 komentáře
24. leden 2023, 14:25
ČTK

Berlín 24. ledna (zpravodaj ČTK) – Český premiér Petr Fiala dnes v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci. Šéf české vlády to uvedl na twitteru s tím, že Česko by chtělo v budoucnu využívat německé terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Tiskovou konferenci český premiér pořádá později odpoledne.

„V oblasti energetiky jde zejména o budoucí možnosti zásobování ČR plynem z německých LNG terminálů. Jde o další krok k posílení naší energetické bezpečnosti,“ napsal Fiala.

S kancléřem se český premiér setkal na okraj hospodářské konference WELT Economic Summit.

Německo doposud zprovoznilo tři plovoucí terminály na LNG – v dolnosaském Wilhelmshavenu, v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Další terminály chce dokončit v letošním roce.

Ilustrační foto

Obzvláště výhodný pro Česko je terminál v Lubminu, který je zcela soukromý. Lubmin je důležitým distribučním uzlem plynárenské infrastruktury, ústí tam nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu na LNG využívá. Plyn je totiž možné posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

V otázce společné obrany má pak Česko zájem o vybudování evropského protiraketového deštníku. Jedná se o projekt, o němž loni v srpnu v Praze hovořil kancléř Scholz. K německému návrhu se zatím připojilo 14 evropských zemí včetně Česka a Slovenska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Maly Jarda
25. leden 2023, 05:37

kolik že by strany této koalice získaly procent hlasů ve volbách ? Fiala nemá mandát vpodstatě k ničemu

hlpb
25. leden 2023, 11:16

vzhledem k tomu, že podle AB je Petr Pavel vládním kandidátem, tak dle všech průzkumů 60%.

PetrD
25. leden 2023, 11:56

Fiala má mandát výraznou většinu v parlamentu, takže solidní mandát. Je úplně jedno, kolik mu zrovna přiřazují průzkumy.

Martin P
26. leden 2023, 06:58

Babišova vláda - konkrétně ANO, měla minulé volební období několik mandátů navíc díky výpočtu pomocí metody, která velkým stranám dopřávala bonus. Výsledkem tak bylo , že malé strany potřebovaly k získání 1 poslaneckého mandátu téměř 2x více hlasů než ANO. Tuhle zhovadilost odstranila zákonná úprava, která hodnotu hlasu v přepočtu na mandáty podstatně srovnala před říjnovými volbami v roce 2021. Zůstala kvóta pro vstup do Sněmovny na hodnotě 5%. Tím odpadly hlasy KSČ(M), ČSSD a Přísahy. Za mě v pořádku. Kdo se dokázal spojit, hlasy mu nepropadly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se