Domů
Plynárenství
Nový plynovod z Řecka omezí závislost Bulharska na ruském plynu

Nový plynovod z Řecka omezí závislost Bulharska na ruském plynu

Minulý čtvrtek podepsalo Bulharsko s Řeckem finální podobu dohody o výstavbě propojovacího plynovodu, který by měl snížit téměř stoprocentní závislost Bulharska na dovozu plynu z Ruska. Na výstavbě 180 km dlouhého plynovodu se bude podílet i italská energetická skupina Edison.

Výstavba dlouho očekávaného propojení obou zemí by měla po letech zpoždění započít v říjnu roku 2016. Počáteční roční přepravní kapacita nového propojovacího plynovodu IGB by měla dosáhnout 3 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

„Tento podpis reálně zahajuje projekt, který je strategicky významný nejen pro Bulharsko a Řecko, ale i pro celou jihovýchodní Evropu,“

Temenužka Petkovová, bulharská ministryně energetiky

Plynovod má do Bulharska dopravovat plyn zejména z Ázerbájdžánu, ale také z řeckého terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG), který by měl svůj provoz zahájit v roce 2018.

Projekt bude realizován ve spolupráci bulharského státního energetického holdingu BEH, který se na projektu bude podílet z 50 % a řecké polostátní společnosti DEPA a italské energetické skupiny Edison, jež se budou podílet shodně 25 %. Odhadované náklady dosahují 220 milionů euro, přičemž 45 milionů bude vyplaceno z evropských grantů.

Bulharsko by se díky novému plynovodu a dalším propojením s okolními státy chtělo stát centrálním uzlem pro přepravu ruského a kaspického plynu do střední Evropy. Podle tamního předsedy vlády Boika Borisova by přepravní kapacita mohla v budoucnu dosáhnout až 20 miliard metrů krychlových ročně.

Zdroj úvodní fotografie: Roy Luck

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.