Domů
Plynárenství
O kapacitu v řecké plynárenské síti má zájem 27 evropských a amerických firem
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

O kapacitu v řecké plynárenské síti má zájem 27 evropských a amerických firem

Plynárenství
Bez komentáře
29. červen 2023, 18:06
ČTK

Bezmála tři desítky amerických a evropských firem projevily zájem o rezervaci kapacity v řecké plynárenské síti, která by jim v příštích desetiletích umožnila tranzit zemního plynu do Evropy. S odvoláním na dnešní oznámení provozovatele sítě, společnosti DESFA, o tom informovala agentura Reuters. Mezi zájemci je i Slovensko.

Řecko se v Evropě stalo klíčovou tranzitní trasou pro plyn, a to díky zařízení na zkapalněný plyn (LNG) u Atén. To zaznamenalo zvýšený provoz poté, co válka na Ukrajině přerušila toky ruského plynu na kontinent.

Řecko má také propojení s Bulharskem a Tureckem. Atény dále budují anebo připravují několik plovoucích zásobníků a jednotek na opětovné zplyňování.

DESFA v březnu zahájila tržní test, aby zjistila zájem společností o rezervaci budoucí kapacity na vstupních a výstupních bodech sítě. O přidělení kapacity od příštího roku až do roku 2050 požádaly firmy z Řecka, Bulharska, Rumunska, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Německa, Kypru, Severní Makedonie a Spojených států, uvedl provozovatel sítě v prohlášení.

Výstup testu je nezávazný. Závazná fáze by měla začít příští rok a skončí přidělením kapacity uchazečům, kteří splní kritéria, informovala společnost DESFA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se