Platts: Většina zkapalněného plynu z USA putovala v listopadu do Evropy

DomůPlynárenstvíPlatts: Většina zkapalněného plynu z USA putovala v listopadu do Evropy

Evropský trh se v posledních měsících stává pro americké vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) díky své blízkosti a vysoké likviditě stále atraktivnějším ve srovnání s tradičními asijskými trhy. Podle dat S&P Global Platts Analytics tak v Evropě skončila zhruba polovina z tankerů s LNG vypravených z USA v minulém měsíci.

Význam Evropy jako hlavního odbytiště pro americký zkapalněný plyn je v současné situaci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou pro americké vývozce o to důležitější. Evropa by se z vysokých objemů LNG z USA mohla těšit i v příštím roce, a to vzhledem ke klesající poptávce po americkém plynu v Číně z důvodu zavedení cel a nižším dodávkám do Japonska z důvodu postupného obnovování provozu jaderných reaktorů.

Meziměsíční nárůst dodávek amerického LNG do Evropy měly na svědomí podle serveru Platts zejména Velká Británie, Francie a Španělsko. Ty by spolu s Portugalskem, Polskem a Nizozemskem měly odebírat vyšší objem plynu z USA i v nadcházejícím roce.

Celkově v listopadu dojelo do Evropy 33 ze 67 tankerů vezoucích plyn z hlavních zkapalňovacích terminálů v USA, 26 putovalo do asijsko-pacifického regionu a 8 do zemí Severní či Jižní Ameriky. V říjnu přitom do Asie dojelo 18 tankerů, tedy o 3 více než do Evropy. Tento meziměsíční nárůst tak ukazuje nejen změnu v preferencích cílových trhů, ale rovněž také značný nárůst v počtu doručených nákladů.

V nadcházejících týdnech lze nadále očekávat vysoké vytížení amerických terminálů, kdy globální poptávka po zemním plynu pro vytápění a výrobu elektřiny s nadcházející zimou stoupá.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují