Polsko-slovenský propoj přepravních soustav již má svého zhotovitele

DomůPlynárenstvíPolsko-slovenský propoj přepravních soustav již má svého zhotovitele
Autor: Jay Phagan na flickr.com

Polský provozovatel přepravní soustavy GAZ-SYSTEM uzavřel kontrakt s konsorciem, které bude stavět Polsko-slovenský propoj. Na projektu GAZ-SYSTEM spolupracuje se slovenským eustreamem. Finální investiční rozhodnutí Polsko-slovenského propoje bylo učiněno v dubnu 2018. Plynovod má být vybudován do konce roku 2021 a jeho kapacita bude 5,7 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Polský provozovatel přepravní soustavy GAZ-SYSTEM uzavřel kontrakt o vybudování polské sekce plynovodu s konsorciem v hodnotě téměř 138 milionů amerických dolarů (přibližně 3,2 miliardy korun). Součástí konsorcia jsou společnosti Budimex s podílem 94,46 % a společnost Mostostal Krakow s podílem 5,54 %. Kapacita plánovaného Polsko-slovenského propoje bude 5,7 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plynovod má být dokončen do konce roku 2021, což znamená, že by měl být vybudován během 31 měsíců.

Polsko-slovenský propoj bude přepravovat norský plyn i plyn z LNG terminálu

Dalším plánovaným plynovodem, na jehož výstavbě se Polsko podílí, je projekt Baltic Pipe. Plynovod má mít kapacitu 10 miliard metrů krychlových plynu a od října 2022 má do Polska přivádět norský zemní plyn. Polsko-slovenský plynovod má umožnit přepravu zemního plynu do střední a východní Evropy v rámci tzv. severo-jižního propojení právě z Baltic Pipe a také z LNG terminálu Svinoústí.

Polská sekce Polsko-slovenského plynovodu měří 59 km a začíná na polské hranici a končí u polského města Strachocina.

Projekt spolufinancuje EU

Finální investiční rozhodnutí Polsko-slovenského propoje bylo učiněno v dubnu 2018. Projekt je spolufinancován Evropskou unií. Oba provozovatelé přepravní soustavy, které se na projektu podílí, tedy GAZ-SYSTEM i eustream získali finanční podporu z fondů EU na přípravné práce a vybudování plynovodu v celkové výši přibližně 112 milionů euro (přibližně 2,8 miliard korun) pro obě společnosti.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují