Domů
Plynárenství
Práce na Turkish Stream přerušeny, náhradou by mohl být TANAP
Zdroj: NPCA / Flickr

Práce na Turkish Stream přerušeny, náhradou by mohl být TANAP

Rusko přerušilo přípravné práce na projektu plynovodu Turkish Stream, oznámil to včera ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Vzápětí přišla zpráva o dohodě mezi Ázerbájdžánem a Tureckem na urychlení výstavby plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP).

Práce na plynovodu Turkish Stream, kterým má proudit ruský plyn do Turecka a následně do Evropy, byly pozastaveny v důsledku napjatých vztahů mezi oběma zeměmi po sestřelení ruského letounu tureckou armádou.

Pojistkou pro Turecko by mohla být dohoda s Ázerbájdžánem na urychlení prací na plynovodu TANAP, který bude dodávat ázerbájdžánský plyn do Turecka a dále do Evropy. Plynovod by měl být dokončen před původním termínem stanoveným na rok 2018.

Turkish Stream

Trasa plynovodu Turkish Stream vedoucího z Ruska až na turecké hranice s Řeckem. Zdroj: Gazprom

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller včera oznámil, že projekt plynovodu Turkish Stream byl zastaven, jelikož od turecké strany nepřišel požadavek na pokračování v projektu. Miller také dodal, že pokud Gazprom nezačne plyn do Turecka dodávat, jeho reputace bude v této zemi ztracena.

Práce na plynovodu Turkish Stream měly být zahájeny v polovině letošního roku, první plyn měl být do Turecka dopraven na konci roku 2016. Původně měla kapacita plynovodu dosahovat 63 miliard m³ plynu ročně, Gazprom ovšem již dříve připustil, že tato kapacita je nedosažitelná a snížil ji téměř o polovinu na 32 miliard m³ plynu ročně.

TANAP

Trasa plynovodu TANAP, napojujícího se na turecko-gruzijské hranici na jihokavzkazský plynovod (SCP), vedoucího skrz Turecko na hranici s Řeckem.

Práce na plynovodu TANAP, jehož náklady se podle odhadů vyšplhají na 10 miliard dolarů (250 miliard korun), byly zahájeny letos v březnu. Proudit jím má ročně 16 miliard m³ ázerbájdžánského plynu z kaspického pole Šach Deniz II po 1840 kilometrů dlouhou trasou přes Gruzii až na turecké hranice s Bulharskem a Řeckem. Navazujícím plynovodem Trans-Adriatic Pipeline (TAP) je možné plyn dopavit skrz Řecko a Albánii do Itálie.

Do roku 2023 by měla kapacita plynovodu vzrůst na 23 miliard m³ a v roce 2026 dosáhnout 31 miliard m³ ročně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.