Předsedou Rady Českého plynárenského svazu bude další tři roky Martin Slabý
Předsedou Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) bude další tři roky Martin Slabý (61), který zároveň působí jako předseda představenstva společnosti Pražská plynárenská Distribuce. Rozhodli o tom dnes účastníci sjezdu ČPS, informoval svaz ČTK. Slabý Radu ČPS vede od roku 2018. Místopředsedy byli zvoleni Lukáš Pokrupa, Radek Benčík, Tomáš Varcop, Lubor Veleba, Zdeněk Bauer a Thomas Merker. Výkonnou ředitelkou svazu zůstává Lenka Kovačovská.
Prioritou vedení svazu zvoleného do roku 2024 je prosazování zemního plynu jako primární náhrady za dosluhující uhlí, dekarbonizace a přechod na nízkoemisní energetiku například s využitím vodíku či jiných alternativních plynů v rámci ČR a Evropy. "Jsme svědky restrukturalizace teplárenství. Zemní plyn bude primární náhradou za uhlí, ale pro nás bude neméně důležité obhájit jeho pozici ve vytápění v sektoru služeb a u domácností. Pro další využití plynu bude také velmi podstatná úroveň cen emisních povolenek,“ řekl dnes Slabý.
Podle delegátů sjezdu je pro naplnění evropských emisních cílů do roku 2030 také nezbytné širší prosazení stlačeného (CNG) a zkapalněného zemního plynu (LNG) včetně jejich biometanem obohacených variant v podobě BioCNG a BioLNG v dopravě.
"Stát by měl rozšířit pobídky pro plynovou mobilitu, aby více motivovaly jednotlivce i firmy k nákupu vozidel na CNG a LNG. Konkrétně by se mělo více hovořit o snížení spotřební daně a mýtného, investičních pobídkách na nákup aut na plyn nebo o podpoře povinných cílů obnovitelných plynů v dopravě. S tím pak souvisí i příprava na rozvoj vodíkové mobility. Bez toho Česká republika svoje závazky vůči EU jen těžko splní," uvedla Kovačovská.
Český plynárenský svaz je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. Svaz nyní sdružuje více než 200 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a přes 260 individuálních a 60 čestných členů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se