Domů
Plynárenství
Předsedou Rady Českého plynárenského svazu bude další tři roky Martin Slabý
Zdroj: Český plynárenský svaz

Předsedou Rady Českého plynárenského svazu bude další tři roky Martin Slabý

Plynárenství
Bez komentáře
11. červen 2021, 11:27
ČTK
Předsedou Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) bude další tři roky Martin Slabý (61), který zároveň působí jako předseda představenstva společnosti Pražská plynárenská Distribuce. Rozhodli o tom dnes účastníci sjezdu ČPS, informoval svaz ČTK. Slabý Radu ČPS vede od roku 2018. Místopředsedy byli zvoleni Lukáš Pokrupa, Radek Benčík, Tomáš Varcop, Lubor Veleba, Zdeněk Bauer a Thomas Merker. Výkonnou ředitelkou svazu zůstává Lenka Kovačovská.

Prioritou vedení svazu zvoleného do roku 2024 je prosazování zemního plynu jako primární náhrady za dosluhující uhlí, dekarbonizace a přechod na nízkoemisní energetiku například s využitím vodíku či jiných alternativních plynů v rámci ČR a Evropy. "Jsme svědky restrukturalizace teplárenství. Zemní plyn bude primární náhradou za uhlí, ale pro nás bude neméně důležité obhájit jeho pozici ve vytápění v sektoru služeb a u domácností. Pro další využití plynu bude také velmi podstatná úroveň cen emisních povolenek,“ řekl dnes Slabý.

Podle delegátů sjezdu je pro naplnění evropských emisních cílů do roku 2030 také nezbytné širší prosazení stlačeného (CNG) a zkapalněného zemního plynu (LNG) včetně jejich biometanem obohacených variant v podobě BioCNG a BioLNG v dopravě.

"Stát by měl rozšířit pobídky pro plynovou mobilitu, aby více motivovaly jednotlivce i firmy k nákupu vozidel na CNG a LNG. Konkrétně by se mělo více hovořit o snížení spotřební daně a mýtného, investičních pobídkách na nákup aut na plyn nebo o podpoře povinných cílů obnovitelných plynů v dopravě. S tím pak souvisí i příprava na rozvoj vodíkové mobility. Bez toho Česká republika svoje závazky vůči EU jen těžko splní," uvedla Kovačovská.

Český plynárenský svaz je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. Svaz nyní sdružuje více než 200 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a přes 260 individuálních a 60 čestných členů.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Strop na plyn v unii dohodneme do Vánoc, věří Síkela. Němci a Nizozemci ale říkají ne
24. listopad 2022, 19:19
Evropa bude nakupovat plyn společně, aby byl levnější, shodli se ministři
24. listopad 2022, 15:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se