Domů
Plynárenství
Rozšíření Panamského průplavu otevírá nové cesty americkému LNG

Rozšíření Panamského průplavu otevírá nové cesty americkému LNG

Severoamerický trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) prochází v posledních měsících obdobím změn. Jednou z nedávných novinek je i rozšíření Panamského průplavu, ktere umožní přepravu LNG většími plavidly, což s sebou přináší řadu ekonomických výhod.

Dříve v průběhu letošního roku vyslaly Spojené státy z terminálu Sabine Pass svůj vůbec první tanker se zkapalněným břidlicovým plynem. Nejvíce plynu ve formě LNG vyvezly Spojené státy v letošním roce do Brazílie či jiných jihoamerických destinací. Nové rozšíření Panamského průplavu však umožní americkým vývozcům LNG se více zaměřit i na asijské trhy.

Významné zkrácení plavby se samozřejmě projeví na přepravních nákladech. Podle analytiků serveru Platts mohou být náklady na přepravuju plynu z Mexického zálivu do severní Asie při využití Panamského průplavu až o 30-40 % nižší ve srovnání s plavbou kolem mysu Dobré naděje.

Až 90 % všech LNG tankerů

Podle Panama Canal Authority a americké Energy Information Administration je nově rozšířený kanál schopen umožnit plavbu až 90 % všech LNG tankerů s kapacitou až 3,9 miliard krychlových stop (bcf). Před svým rozšířením kanál umožňoval plavbu pouze zhruba 6 % všech světových tankerů, tedy plavidlům s kapacitou nižší než 0,7 bcf.

Hlavni motivaci pro americké vývozce k exportu do Asie skrz Panamský průplav je jednoznačně vyšší cena plynu na tamním trhu. Zatímco v Evropě odhadoval server Platts cenu LNG pro září na 4,75 USD/MMBtu, cena na japonsko-korejském trhu se pohybovala okolo 6,05 USD/MMBtu.

Jak se bude vývoz amerického zkapalněného zemního plynu přes Panamský průplav vyvíjet v následujícím období tak bude záviset zejména na úrovni poptávky a cen na jihoamerickém a Evropském trhu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.