Domů
Plynárenství
Ruské ambice na trhu se zkapalněným plynem vzhlíží k Arktidě

Ruské ambice na trhu se zkapalněným plynem vzhlíží k Arktidě

Arktická oblast se může stát hnacím motorem ruské produkce zemního plynu, a to za méně než dvě desetiletí. Důvodem je vysoký potenciál oblasti v těžbě zemního plynu. Do roku 2035 by se v arktické oblasti mohlo vytěžit až 90 % zemního plynu těženého v Rusku, jak uvedl vysoce postavený ruský vládní úředník.

“Příspěvek Arktidy v ropném a plynárenském sektoru bude i nadále růst, reálně zde můžeme vytěžit až 90 % národní produkce plynu a čtvrtinu veškeré ropné produkce v Rusku,“ uvedl Alexander Krutikov, ruský náměstek ministra pro rozvoj Dálného východu a Arktidy.

Krutikov představoval strategii pro rozvoj arktických oblastí v Rusku, ve které bude hrát energetika klíčovou roli.

Region je pro Rusko nesmírně důležitý i vzhledem k ambicím Ruska být jedním z předních hráčů na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), objasňoval Krutikov. Rusko své společnosti proto podporuje například formou daňových úlev, zřeknutím se nároků na poplatky za těžbu a dalšími opatřeními.

Dle Yury Trutneva, ruského státníka, podmínky nastavené vládou umožňují předním ruským společnostem zabývajícím se těžbou ropy a zemního plynu, jako je Novatek, Lukoil nebo Gazprom Neft, pokročit dále ve vícero projektech týkajících se LNG v Arktidě.

Novatek, největší ruská soukromá plynárenská společnost, například obdrží nárok na odpočet daně ve výši 626 milionů dolarů z regionálního rozpočtu Yamal-Nenets a z federálního rozpočtu obdrží 1,56 miliardy dolarů na vybudování exportního LNG terminálu v autonomní oblasti na severozápadní Sibiři.

Novatek již exportuje LNG ze svého zařízení Yamal LNG a právě zahajuje svůj druhý velký LNG projekt – LNG Arctic 2, když v září letošního roku padlo konečné investiční rozhodnutí, které dalo zelenou realizaci projektu Arctic LNG 2. Novatek na tomto projektu vlastní 60% podíl.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.