Domů
Plynárenství
Gazprom plánuje v současné dekádě udržet svůj podíl na evropském trhu s plynem
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom plánuje v současné dekádě udržet svůj podíl na evropském trhu s plynem

Ruský energetický gigant Gazprom, který je největším vývozcem zemního plynu na světě, plánuje i v současné dekádě udržet svůj podíl na evropském trhu s plynem. S roční dodávkou na úrovni 200 miliard kubíků pokrývá zhruba třetinu evropské poptávky po plynu.

Ruský Gazprom je největším dodavatelem plynu do zemí Evropské unie. Během 3. kvartálu loňského roku ruský plynárenský gigant pokrýval se 45 % téměř polovinu dovozu plynu ze zemí mimo EU, na druhém místě následovalo s 26 % Norsko, 23 % obstaral zkapalněný zemní plyn (LNG) z různých koutů světa a zbylých zhruba 6 % dovozů pokryl plyn ze severní Afriky.

Za celý loňský rok Gazprom dodal do Evropy (mimo zemí bývalého Sovětského svazu) a Turecka celkem 199,3 miliard metrů krychlových zemního plynu. Ve srovnání s 201,4 miliardami kubíků v roce 2018 se sice jedná o mírný pokles, společnost si i tak se 36% podílem udržela svou pozici hlavního dodavatele na Evropský trh.

„Společnost úspěšně obhájila svůj podíl na trhu navzdory slabým fundamentům a evropské energetické politice, jež klade důraz na diverzifikaci dovozu zemního plynu,“ uvedla společnost podle portálu S&P Global.

Gazprom ve své prezentaci pro investory rovněž uvedl, že se mu v loňském roce podařilo udržet ceny za dodávaný plyn na úrovni 203 dolarů za 1000 metrů krychlových (zhruba 17,2 EUR/MWh), přičemž průměrnou cenu na evropských denních trzích společnost odhaduje na 153 dolarů za 1000 metrů krychlových (13,3 EUR/MWh).

Pro letošní rok Gazprom původně počítal s cenou za dodávaný plyn opět na úrovni 200 dolarů za 1000 kubíků, na začátku února nicméně odhad snížil na 175-185 dolarů.

Význam ropy pro evropský trh s plynem klesá

Přibližně třetinu plynu Gazprom stále dodal za cenu navázanou na ropu, avšak již více než polovina dodávek, konkrétně 56,7 %, byla dodána na základě dlouhodobých kontraktů s cenou navázanou na různé indexy na evropských trzích, včetně spotových a forwardových indexů.

Zbylých přibližně 11 % dodávek obstaraly prodeje na elektronické obchodní platformě (ESP), která společnosti umožňuje optimalizovat prodeje zejména v době nízkých nominací v rámci dlouhodobých kontraktů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
plynař
14. únor 2020, 11:34

To není žádný plán to je jasná věc, když bude Evropa tak závislá na plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se