Domů
Plynárenství
Ruský Gazprom vypravil první zásilku LNG ze zařízení Portovaja do Španělska
LNG Tanker Arctic lady

Ruský Gazprom vypravil první zásilku LNG ze zařízení Portovaja do Španělska

Plynárenství
2 komentáře
25. březen 2024, 11:09
ČTK

Ruská plynárenská společnost Gazprom vypravila první zásilku zkapalněného zemního plynu (LNG) z nakládkového místa Portovaja na pobřeží Baltského moře do Španělska. S odkazem na záznamy společnosti LSEG o tom dnes informovala agentura Reuters. Na rozdíl od některých jiných energetických surovin původem z Ruska, jako je třeba ropa, se na LNG nevztahují západní sankce.

Tanker Cool Rover naložil LNG z plovoucí jednotky na skladování a zpětné zplynování (FSRU) Maršál Vasilevskij. Data o pohybu lodí ukázala, že tanker už náklad zkapalněného plynu vyložil v jihošpanělském přístavu Huelva v terminálu na LNG společnosti Enagás.

Kontrolu nad Gazpromem má Kreml. Firma prakticky ztratila přístup na evropský trh s plynem dodávaným sítí potrubí, který byl dříve pro Moskvu jedním z hlavních zdrojů devizových příjmů. Západ obchod s Ruskem výrazně omezil v odvetě za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Evropská unie dovoz ruského plynu sice nezakázala, snaží se ale zbavit závislosti na dodávkách energetických surovin z Ruska. Pokles dodávek ruského plynu EU kompenzuje mimo jiné dovozem LNG.

LNG terminál
Ilustrační foto

Agentura Reuters na základě informací Gazpromu a vlastních výpočtů uvádí, že Rusko v roce 2022 do Evropy dodalo různými cestami potrubím celkem asi 63,8 miliardy metrů krychlových plynu. Loni se objem dodaného plynu snížil o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových.

Zařízení na LNG v místě Portovaja má kapacitu 1,5 milionu tun ročně. Zprovozněno bylo v září 2022, tedy v době, kdy už Rusko čelilo západním sankcím. Většina LNG ze zařízení Portovaja se posílá do Turecka nebo do Řecka. Zatím tři zásilky odešly do Číny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Šťastný
25. březen 2024, 12:46

To je ten plyn, o kterém pak budeme tvrdit, že není ruský?

Vítězslav Novák
25. březen 2024, 13:19

Dovolím si připomenout, že Gazprom je orientován především na plynovody a exportovat LNG mu Rusko umožnilo až poměrně nedávno. Na LNG se orientuje Novatek, kterému patří zejména zkapalňovací terminály na Jamalu a snad i na Sachalinu. Tudíž gazpromí export o celkovém ruském exportu LNG moc nevypovídá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se