Domů
Plynárenství
Ruský plyn by měl do Číny začít proudit již v prosinci

Ruský plyn by měl do Číny začít proudit již v prosinci

Výstavba plynovodu Síla Sibiře (Power of Siberia), který propojí Sibiř s Čínou, probíhá podle plánu a dodávky plynu by měly být zahájeny v prosinci tohoto roku. Ve čtvrtek to uvedl ředitel čínského státního podniku PetroChina, největšího těžaře a dovozce zemního plynu v Číně.

Plynovod Power of Siberia je jedním z nejočekávanějších energetických projektů v Asii s významným dopadem na dodávky zemního plynu do Číny, poptávku po dovozu LNG a diverzifikaci dodávek plynu z Ruska na asijské trhy.

Trasa plynovodu Power Of Siberia. Zdroj: Gazprom

„V současné době je proces výstavby potrubí na správné cestě a myslíme si, že můžeme dosáhnout cíle zahájení dodávek do 20. prosince 2019,“ uvedl Ling Xiao, viceprezident společnosti PetroChina a ředitel obchodu s plynem.

Mateřská společnost PetroChina, China National Petroleum Corp (CNPC) podepsala v květnu 2014 třicetiletou smlouvu o nákupu plynu z plynovodu Power of Siberia s ruským Gazpromem. Rusko se zavázalo začít dodávku plynu od 20. prosince 2019.

Podle dohody bude Rusko v roce 2020 dodávat 5 mld. metrů krychlových (bcm) plynu.  Roční objem dodávek se bude postupně zvyšovat, aby v roce 2025 dosáhl plné přepravní kapacity plynovodu, tedy 38 bcm.

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller během jednání s CNPC v Pekingu v polovině února uvedl, že průběh prací na plynovodu nasvědčuje tomu, že plyn by do Číny mohl začít proudit již 1. prosince.

Alexei Miller, CEO Gazpromu

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Drahý plyn: vláda ví, že musí lidem pomoct, zvládne to ale státní správa?
18. květen 2022, 04:59
Teď máme zásobu plynu na tři až čtyři měsíce. Ovšem v zimě by to bylo méně, říká náměstek Neděla
17. květen 2022, 21:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se