Domů
Plynárenství
Saudi Aramco chce mít na trhu s modrým vodíkem velký podíl
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Saudi Aramco chce mít na trhu s modrým vodíkem velký podíl

Společnost Saudi Aramco komentovala své plány investovat do modrého vodíku, respektive modrého čpavku. Přestože firma očekává, že poptávka po ropě zůstane během nadcházejících let až dekád vysoká, pracuje na rozvoji novějších typů paliv. Zároveň ale firma zdůraznila, že hlavní investice proběhnou až po roce 2030, kdy bude světový trh s tímto palivem rozvinutý.

Vzhledem k tomu, že vodík neemituje při spalování žádné uhlíkové emise, je vnímán jako klíčové palivo v boji proti změně klimatu.  Barva vodíku signalizuje způsob jeho výroby. Konkrétně tzv. modrý vodík se vyrábí ze zemního plynu, přičemž emise uhlíku vypouštěné během procesu výroby jsou zachytávány. Vodík může být někdy transformován do podoby čpavku, který se snadněji přepravuje na delší vzdálenosti.

Technologický ředitel Saudi Aramco Ahmad Al-Khowaiter řekl v interview s portálem Bloomberg, že firma bude na trhu s modrým vodíkem mít velký podíl.  Podle Al-Khowaitera by saúdská firma vynaložila zhruba 1 miliardu dolarů (přibližně 21,32 miliard korun) na zachycení uhlíku vypuštěného při výrobě 1 milionu tun modrého čpavku.

První dodávka do Japonska již proběhla

V září 2020 Saudi Aramco poslalo v rámci pilotního projektu do Japonska svou první dodávku 40 tun modrého čpavku vyrobeného v Saúdské Arábii. Při výrobě tohoto objemu modrého čpavku bylo zachyceno 30 tun CO2, které se následně využily k výrobě methanolu a dalších 20 tun CO2, které se využily pro zvýšení výtěžnosti těžby ropy z ložiska Uthmaniyah.

Al-Khowaiter řekl, že další dodávky modrého čpavku se budou odvíjet od výše poptávky. Odmítl komentovat kolik plynu Saudi Aramco plánuje pro účely výroby modrého vodíku těžit.

„Růst neproběhne před rokem 2030. Do té doby neuvidíme velké objemy modrého čpavku,“ řekl Ahmad Al-Khowaiter, technologický ředitel Saudi Aramco.

Modrý vodík je levnější

Podle vyjádření Al-Khowaitera Saudi Aramco potřebuje uzavřít s kupci dohody před provedením hlavních investic do modrého vodíku.

„Od doby, kdy se uzavřou odběrové dohody, mluvíme o pěti až šestiletých investičních cyklech do výroby a konverze. To je dost dlouhý časový horizont,“ dodal Ahmad Al-Khowaiter.

Saudi Aramco také nevyloučilo možnost výroby zeleného vodíku z obnovitelné energie. Na tento způsob výroby vodíku se soustřeďují především saúdské firmy sídlící v americké Pensylvánii. Saudi Aramco hledá možné synergie mezi těmito dvěma způsoby výroby vodíku.

Podle firmy jsou ovšem náklady výroby modrého vodíku zhruba pětinové ve srovnání s tím zeleným (pokud zohledníme dnešní ceny solární a větrné energie). Mnozí analytici nicméně očekávají, že náklady na výrobu zeleného vodíku budou stejné, či dokonce nižší ještě během této dekády.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Q
30. červen 2021, 08:33

Slušný podvod. Ale ekologové a politici určitě tleskají modrým zítřkům.

Při výrobě 40 tun amoniaku vznikne při použití zemního plynu cca 80 tun CO2, zachytili však jen 50 tun. Kam se podělo těch dalších 30 tun CO2?

A záchyt těch 50 tun je taky fikce. Část obratem využili pro syntézu methanolu v jiném výrobním závodě, což v překladu znamená, že to samé množství CO2 vyletělo do atmosféry v tom jiném výrobním závodě (kde z ropy či zemního plynu vyrobili vodík nutný pro výrobu methanolu). Část použili na zvýšení těžby ropy. Kolik toho CO2 zůstane trvale pod povrchem a kolik ho vyfunělo hned a vyfuní v nejbižších letech?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se