Severní Nizozemsko postihlo zemětřesení způsobené těžbou plynu

DomůPlynárenstvíSeverní Nizozemsko postihlo zemětřesení způsobené těžbou plynu

Okolí města Groningen na severu Nizozemska dnes postihlo zemětřesení o síle 3,4 stupně. Země se třásla v důsledku těžby zemního plynu. Podle nizozemského meteorologického institutu KNMI šlo o nejsilnější zemětřesení na severu země za posledních pět let. Jaké škody způsobilo, zatím není jasné. Zranění ale nejsou hlášena žádná.

Epicentrum dnešního zemětřesení leželo u obce Zeerijp, které leží zhruba deset kilometrů od pobřeží Severního moře. Otřesy pocítila řada lidí v provincii Groningen se zhruba půl milionem obyvatel.

Ilustrační foto

Na severovýchodě Nizozemska se země otřásá už řadu let v důsledku těžby zemního plynu. Tisíce domů včetně historických památek už byly během této doby poškozeny. Řada obyvatel provincie Groningen proti těžbě dlouhodobě protestuje. Loni nová nizozemská vláda slíbila, že dobývání plynu v regionu omezí.

Dnešní zemětřesení bylo nejsilnější od roku 2012, kdy otřesy s epicentrem v obci Huizinge dosáhly síly 3,6 stupně, a třetí nejsilnější v zaznamenané historii severonizozemské provincie, uvedl KNMI.