Domů
Plynárenství
Slovenskému přepravci plynu Eustream značně klesly výkony i zisk
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Slovenskému přepravci plynu Eustream značně klesly výkony i zisk

Plynárenství
1 komentář
24. leden 2023, 14:27
ČTK

Slovenský provozovatel tranzitního plynovodu Eustream po snížení dovozu ruského plynu do Evropy v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu zaznamenal v posledních pěti měsících loňska více než poloviční pokles přepraveného plynu. Čistý zisk se mu v tomto období snížil o více než čtyři pětiny. Firma to dnes oznámila novinářům. Eustream se zároveň vymezil vůči zákonu o jeho mimořádném zdanění, jímž se bude sněmovna opět zabývat po vetu prezidentky Zuzany Čaputové.

Za období od loňského srpna do konce roku, což je v prvních pěti měsících svého nynějšího finančního roku, Eustream meziročně snížil objem přepraveného plynu o 53 procent na 8,3 miliardy metrů krychlových plynu. Čistý zisk v tomto období firmě podle předběžných údajů klesl o 87 procent na 17 milionů eur (406 milionů Kč).

Eustream, v němž má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, v minulosti přepravoval hlavně ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy. Po ruské invazi na Ukrajinu z konce loňského února evropské země snížily svou závislost na ruském plynu tím, že začaly dovážet i zkapalněný zemní plyn (LNG) nebo plyn z jiných zemí.

Eustream také upozornil, že případné opětovné schválení zákona o zvláštním zdanění plynovodů v původní podobě by podnik stáhlo do ztráty. Roční dopad daně na své hospodaření firma vyčíslila na 171 milionů eur (čtyři miliardy Kč). Zákonem se bude sněmovna zabývat opětovně poté, co ho hlava státu vetovala. Podle Čaputové by zákon mohl ohrozit nejen finanční a majetkovou stabilitu Eustreamu, ale také energetickou bezpečnost země.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Medvedzig
26. leden 2023, 12:26

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Aka invazia? Ak by bola invazia, Ukrorujina vyhlasi predsa vojnu Ruskej Federacii ci nie? A samozrejme , predsa Ukrorujina nebude brat peniaze za prepravu ropy a plynu!!!Takze, nejaka to schizofrenia u autora clanku!!!Je tuna SVO v sulade s 51 clankom OSN!!!
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se