Domů
Plynárenství
Slovensko-polský propoj podpoří EU, dá přes dvě a půl miliardy korun
Zdroj: Flickr / Jay Phagan,

Slovensko-polský propoj podpoří EU, dá přes dvě a půl miliardy korun

V rámci projektů společného zájmu podpoří Evropská unie výstavbu slovensko-polského propoje, na kterém se podílí provozovatelé přepravních soustav Slovenska a Polska. Celkem Evropská unie poskytne 107,7 mil. EUR (cca 2,7 mld. Kč).

Propojování plynárenských přepravních soustav je jednou z priorit Evropské unie, i proto v EU existuje seznam hlavních projektů, které mají šanci dosáhnout na finanční podporu na přípravné studie nebo na výstavbu. Jedním z nich je i polsko-slovenský propoj, který spojí soustavy polského přepravce GAZ-SYSTEM a slovenského přepravce eustream.

Plynovod má být v okamžiku svého dokončení celkem 165 km dlouhý, přičemž 59 km se má nacházet na polském území, zbylých 106 km na slovenském. Stavba plynovodu by měla začít v druhé polovině roku 2018 a skončit před koncem roku 2021. Po dokončení se stane prvním přepravním plynovodem mezi Polskem a Slovenskem.

Celková dotace na výstavbu plynovodu ve výši 107 mil. EUR je nejvyšší, kterou projekt v druhém kole dotací v roce 2016 dostal. Druhým projektem, který ve stejném kole dotací dostal přes 100 mil. EUR, byl chorvatský LNG terminál Krk.

Slovensko polský propoj, zdroj: eustream.sk

Slovensko-polský propoj je součástí severojižního propojení, které má za cíl umožnit přepravovat plyn z plánovaného plynovodu Baltic pipe a LNG terminálu ve Svinoústí plánovaným plynovodem Eastring na jih.

Baumgarten opět ukázal na potřebu rozvoje infrastruktury

Potřeba lepšího propojení Evropy pomocí přepravní infrastruktury se ukázala opět jako klíčová po nehodě v rakouském Baumgartenu. Společně s plánovanými odstávkami dodávek plynu z Norska způsobila nehoda například nouzový stav v Itálii.

Současně nehoda způsobila i nárůst cen zemního plynu v relativně vzdálené Velké Británii. Ceny zde podle informací FT vzrostly až o 20 % v důsledku omezených dodávek z Belgie a Nizozemska.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.