Domů
Plynárenství
Do Španělska dorazil již třetí letošní náklad s americkým LNG

Do Španělska dorazil již třetí letošní náklad s americkým LNG

U Španělského pobřeží přistály v letošním roce již tři tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) ze Spojených států. Třetí náklad tak to země dorazil i navzdory klesajícím cenám plynu od začátku měsíce, za čtyři týdny má přitom dorazit další tanker.

Vůbec první dodávka amerického LNG do Španělska proběhla loni v létě. První dodávka se v loňském nicméně stala i poslední, jelikož nízké ceny plynu v Evropě nebyly pro americké exportéry dostatečně atraktivní.

Po ne zcela úspěšném loňském roce se zkapalněnému plynu z USA v Evropě na začátku letošního roku dařilo. Americkému plynu v posledním měsíci pomohl zejména nárůst cen vzhledem k chladnému počasí a neplánovaný výpadek zařízení pro vývoz LNG v Alžírsku.

Podle serveru Platts se ve Španělsku cena dodávek plynu pro následující měsíc vyšplhala v lednu na 33 EUR/MWh, což americkému LNG umožnilo uplatnit se na Pyrenejském poloostrově. Od začátku února nicméně ceny výrazně poklesly, v pátek se plyn obchodoval za 21,95 EUR/MWh.

Nízké ceny plynu v Evropě tak zatím neumožnily americkému plynu se na místních trzích prosadit. Kromě celkem čtyř dodávek do Španělska byly dále uskutečněny pouze dvě do Portugalska a jedna do Itálie.

Americký terminál Sabine Pass hlásí rekordní export

Americký terminál pro vývoz LNG v Sabine Pass navýšil vývoz plynu letos v lednu na rekordní hodnoty. Zatímco průměrný měsíční vývoz se od zprovoznění v únoru loňského roku pohyboval okolo půl miliardy metrů krychlových, v lednu export vzrostl na téměř trojnásobek této hodnoty.

Navýšení vývozu pomohla i druhá linka s roční kapacitou 4,5 milionů tun, která byla zprovozněna a předána provozovateli loni v září. Od ukončení údržby obou linek v říjnu tak export z terminálu stabilně roste. V listopadu bylo z terminálu vyvezeno 0,941 miliardy metrů krychlových plynu, v prosinci 1,189 miliardy a v lednu rekordních 1,476 miliardy kubíků.

Téměř polovina z celkového vývozu ze Sabine Pass skončila u pobřeží Severní nebo Jižní Ameriky, přičemž největším odběratelem je se 17% podílem Mexiko. Zhruba čtvrtina plynu z terminálu končí na Středním východě či v Indii.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.