U Španělského pobřeží přistály v letošním roce již tři tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) ze Spojených států. Třetí náklad tak to země dorazil i navzdory klesajícím cenám plynu od začátku měsíce, za čtyři týdny má přitom dorazit další tanker.

Vůbec první dodávka amerického LNG do Španělska proběhla loni v létě. První dodávka se v loňském nicméně stala i poslední, jelikož nízké ceny plynu v Evropě nebyly pro americké exportéry dostatečně atraktivní.

Po ne zcela úspěšném loňském roce se zkapalněnému plynu z USA v Evropě na začátku letošního roku dařilo. Americkému plynu v posledním měsíci pomohl zejména nárůst cen vzhledem k chladnému počasí a neplánovaný výpadek zařízení pro vývoz LNG v Alžírsku.

Podle serveru Platts se ve Španělsku cena dodávek plynu pro následující měsíc vyšplhala v lednu na 33 EUR/MWh, což americkému LNG umožnilo uplatnit se na Pyrenejském poloostrově. Od začátku února nicméně ceny výrazně poklesly, v pátek se plyn obchodoval za 21,95 EUR/MWh.

Nízké ceny plynu v Evropě tak zatím neumožnily americkému plynu se na místních trzích prosadit. Kromě celkem čtyř dodávek do Španělska byly dále uskutečněny pouze dvě do Portugalska a jedna do Itálie.

Americký terminál Sabine Pass hlásí rekordní export

Americký terminál pro vývoz LNG v Sabine Pass navýšil vývoz plynu letos v lednu na rekordní hodnoty. Zatímco průměrný měsíční vývoz se od zprovoznění v únoru loňského roku pohyboval okolo půl miliardy metrů krychlových, v lednu export vzrostl na téměř trojnásobek této hodnoty.

Navýšení vývozu pomohla i druhá linka s roční kapacitou 4,5 milionů tun, která byla zprovozněna a předána provozovateli loni v září. Od ukončení údržby obou linek v říjnu tak export z terminálu stabilně roste. V listopadu bylo z terminálu vyvezeno 0,941 miliardy metrů krychlových plynu, v prosinci 1,189 miliardy a v lednu rekordních 1,476 miliardy kubíků.

Téměř polovina z celkového vývozu ze Sabine Pass skončila u pobřeží Severní nebo Jižní Ameriky, přičemž největším odběratelem je se 17% podílem Mexiko. Zhruba čtvrtina plynu z terminálu končí na Středním východě či v Indii.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *