Domů
Plynárenství
Termín dokončení plynovodu Nord Stream 2 je kvůli sankcím nejistý. Hovoří se až o ročním zpoždění
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Termín dokončení plynovodu Nord Stream 2 je kvůli sankcím nejistý. Hovoří se až o ročním zpoždění

Nikdo momentálně nemůže předpovědět, kdy bude plynovod Nord Stream 2 dokončen, uvedl dle ruské zpravodajské agentury novinářům mluvčí Kremlu, Dmitrij Peskov, během úterního konferenčního hovoru. Projekt zdržují americké sankce a v posledních týdnech se hovořilo o zdržení v časovém horizontu několika měsíců až celého roku.

Aktuální průtahy mají na svědomí sankce, které Spojené státy americké uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Po jejich zavedení švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Rusko uvedlo, že jeho vlastní loď, Akademik Tscherski, může dokončit výstavbu zbývajících 160 kilometrů potrubí do Německa. Musela by však být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři.

Kromě toho je Akademik Tscherski v současnosti v dalekém východním přístavu Nachodka v Japonském moři. Bude trvat týdny, než bude loď dopravena z Asie do Evropy. Ruští analytici očekávají dodatečné náklady ve výši desítek až stovek milionů eur.

„Nemyslím si, že by se někdo nyní někdo troufl uvést datum [dokončení projektu]. Došlo k mimořádným okolnostem. Čelíme jednáním třetího státu v rozporu s mezinárodním právem, normami mezinárodního obchodu a obchodních vztahů. Určitě to způsobuje problémy, ale nezpochybňuje to samotný projekt a jeho dokončení,“ uvedl Peskov.

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.

Zpoždění v řádu několika měsíců až celého roku

Ruský premiér, Dmitrij Medveděv, 23. listopadu uvedl, že americké sankce nebudou katastrofální a povedou maximálně k pozdržení projektu. Plynovod, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by tak podle něj měl být dokončen v řádu měsíců.

27. prosince ruský ministr energetiky, Alexander Novak, uvedl, že stažení lodí společnosti Allseas způsobí delší, až roční zpoždění a dokončení projektu se očekává před koncem roku 2020.

„Nord Stream 2 bude zprovozněn do konce roku 2020. Jedna z lodí, kterou lze použít k dokončení, je nyní na Dálném východě. Na další přípravy bude třeba nějaký čas,“ řekl Novak.

Podpis smlouvy o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou

Nový plynovod Nord Stream 2 má spolu s plynovodem TurkStream a dalšími navazujícími plynovody poskytnout dostatek přepravní kapacity pro případné nahrazení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, se kterou Rusko vede rozsáhlé soudní spory.

Vzhledem ke zpoždění Nord Stream 2 však tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat i v nadcházejících letech. Rusko a Ukrajina necelé dva týdny před vypršením současné 10leté smlouvy podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy.

Země se zároveň dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu. Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66 miliard korun) a Kyjev se zavázal, že na oplátku stáhne veškeré žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly.

Na základě nové dohody podepsané 31. prosince by měla Ukrajina podle Gazpromu v letošním roce přepravit do Evropy 65 miliard metrů krychlových (bcm) ruského plynu, oproti současným cca cca 90 bcm ročně. V letech 2021 až 2024 klesne roční tranzit na 40 bcm ročně. Pětiletý kontrakt obsahuje i klauzuli o možném prodloužení na dalších deset let.

Úvodní fotografie: Potrubí pro Nord Stream 2 , autor: Axel Schmidt.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Petr
2. leden 2020, 12:17

Amíci využijí "humanitární" bombardování a plynovod zničí. Nelze brát plyn od zlého Ruska.Raději kupte pyln z USA za trojnásobnou cenu.

Petr
2. leden 2020, 12:17

Amíci využijí "humanitární" bombardování a plynovod zničí. Nelze brát plyn od zlého Ruska.Raději kupte pyln z USA za trojnásobnou cenu.

Lubos Vozar
2. leden 2020, 12:27

Diskutujuci Petr, Mozete prosim s tymito vasimy hovadinami ist niekde na bulvar. Vy a vam podobni ma absolutne odradzaju k akelkolvek debate na tomto serveri. Humanitarne bombardovanie nema s touto temou ale ze absolutne nic spolocne a Amercky plyn trojnasobne drahsi nie je, Nieco si o tom najprv nastudujte. Pred tym nez ho zkvapalnia je dokonca lacnejsi ako Rusky plyn.

Václav
2. leden 2020, 23:57

Myslím, že nikoho nezajímá, zda je lacinější před zkapalněním. Důležité je, za jakou cenu bude v přečerpávacím zařízení v přístavu zákazníka, samozřejmě včetně dopravních nákladů

Jarda
3. leden 2020, 08:20

Ano máš 100% pravdu. Před zkapalněním je o něco levnější, ale musíš přičíst náklady na přepravu lodí a potom náklady na přečerpání a zase opětovné zplynění a skladování v nádržích...Takže pro konečného spotřebitele je v přepočtu ještě dražší než 3 x. V současné době když se má přijít na snížení CO2 v ovzduší jak v energetice tak domácnostech pro nás jako zemi bez moře ekonomicky ne únosné. Když odkazuješ tak si přečti co je třeba z tímto plynem udělat než dojde ke spotřebiteli. Každá tato úprava něco stojí a o to narůstá cena. Bohužel. Nejsem zastánce Rusů, ale pokud energetika se nebude držet jádra, tak Ruský plyn je jediná šance. Obnovitelné zdroje to u nás nespasí.

Lubos Vozar
3. leden 2020, 09:19

Ja sa pani tymito informacia zivim, mne proces a ceny vysvetlovat nemusite, preto vam mozem oznamit, ze 3x drahsi proste nie je. Po zepocitani celeho cyklu (Skvapalnenie-->Transport-->Splynenie) vychadza momentalne LNG od 15 do cca 30 % Drahsie ako potrubny Rusky plyn. Co si ale pani musite uvedomit je, ze Ten isty Rusky plyn za ostatnych 10 rokov minimalne o 30% zlacnel.

To Jarda: Co sa s LNG robi pred tym nez je vpusteny to potrubia viem velmi dobre, LNG sa prehana cez zariadenie ORV (Open Rack Vapeorizer) alebo SRV (Submerged Rack Vaporizer) niekde s pridavnym boilerom a Odorizuje sa, to je vsetko. LNG je v principe daleko cistejsia forma zemneho plynu nez v potrubi. Je to dane tym, ze vysiie uhlovodiky ako Metan kvapalneju pri vyssich teplotach a to moze sposobit poskodenie zariadeni na skvapalnovaine, najma tzv. Cold Box.

Takze v skratke pani, ja viem o com rozpravam a trikrat drahsie proste LNG nie je, inak by ho nikto nechcel. Mali by sme byt za LNG vsetci vdacni (teraz nemyslim len LNG z USA aby sme sa rozumeli), pretoze vytvara. Price cap na trhu.

energetik II
2. leden 2020, 15:00

Chování USA skutečně odporuje normám mezinárodního práva i obchodu. Jedna země zcela svobodně uzavřela dohodu o dodávkách surovin z jiné země potrubím po dně moře. To ničemu neodporuje a je to plně v kompetenci oněch dvou zemí = Německo, Rusko ,nikoho jiného ! USA se snaží vůči západním zemím v Evropě uplatňovat něco podobného, jako uplatňoval kdysi SSSR vůči svým vazalům v RVHP = "Teorie omezené svrchovanosti". = Vy jste naši podřízení, my budeme bedlivě sledovat co děláte a když se nám to nebude líbit, tak sáhneme k nátlaku nejprve ekonomickému a politickému a pak možná i vojenskému = okupace, viz. ČSSR 1968. USA se stále více začínají chovat ke svým podřízeným satelitům jak bývalý SSSR. Dějiny se prostě opakují !

Dušan
2. leden 2020, 17:50

To by sme mohli viesť dlhú a úspešnú diskusiu čo kde odporuje medzinárodnému právu.... a Rusku má v tom zozname tiež dosť položiek ...a nejedná sa len o Krym, ale o xy-obchodných obmedzení z obchodných či politických dôvodov, čiže "zvyky z bývalého ZSSR" ostávajú i v dnešnom Rusku.

Je nezmysel tvrdiť, že "USA se stále více začínají chovat ke svým podřízeným satelitům jak bývalý SSSR". Napriek všetkému pretekcionizmu sa to absolútne nedá porovnávať ....

energetik II
2. leden 2020, 22:02

TO :Dušan

Oceňuji krok francouzského prezidenta Ch. de Gaulle , když r. 1966 ukončil členství Francie ve vojenských strukturách NATO a sídlo NATO se pak rychle stěhovalo z Paříže do Bruselu. Takové samostatné myšlení u velkých státníků já oceňuji. Bohužel moc takových dnes už nemáme. Dnes se nosí spíše - "podržtaškovství".

Eli
3. leden 2020, 13:48

A cela Greta se muze jit akorat tak vys****.. protoze preprava toho US plynu do Evropy temi tankery zase*** planetu CO2 neskutecne..

To je fakt povedeny..

Svycarskou firmu povazuju za zbabelce a podvrataky, evropske zradce..

Brit
5. leden 2020, 12:55

Ano,máte pravdu,,Svycarská firma jsou zbabělci,jeto věc Evropy a Ruska,odkud budou brát plyn...A Evropa si to nemá nechat líbit!!! Všechny usa základny a jejich vojáky bych odsud hnal pryč Bičem!!!!!Rusaci také museli odejít,,A Amerika at Tahne k Čertu už,Válčicí monstra a vrazi ,něměl tento stát nikdy vzniknout!!!!!!

Carlos
5. leden 2020, 14:36

O té firmě víte pravděpodobně prd, stejně jako já. Je klidně možné že jsou natolik zaměření na projekty ve spolupráci s americkými firmami že by jim dostání se na index mohlo podstatně ublížit. A nikdo si netroufne poslat firmu kvůli krátkodobému zisku dlouhodobě do kytek.

Petr
3. leden 2020, 22:08

Je zvláštní, že máme platit spoustu miliard za "zmařený" obchod s krevní plazmou. Kolik stovek miliard ale bude povinna platit švýcarsko-nizozemská společnost? Asi nic, jinak by si nedovolila takový podraz.

energetik II
3. leden 2020, 23:33

TO : Petr

Doufám, že nebyli Rusové hloupí a smlouvu se Švýcary sepsali důkladně ! My, když nám dělala v bytovém domě stoupačky objednaná firma, tak jsme jí dali termín 2 měsíce k dokončení, za každý den zpoždění měla 1 % z ceny prací dole. To bylo v smlouvě. Natáhla práce o 20 dní a tak jsme jí zaplatili jen 80 % celkové ceny, 20 % nám zůstalo ve FO. Plynovod NS II, to nejsou nějaké stoupačky, tak doufám, že Švýcaři budou platit jako mourovatý ! Tady jde totiž rovnou o miliardy.

taleb
5. leden 2020, 09:54

Za této situace bude NSII uveden do provozu pravděpodobně až koncem tohoto, či začátkem roku 2021. Na velikosti dodávek plynu z Ruska do Evropy to nic nemění. Všimněte si nové smlouvy mezi RF a Ukrajinou o tranzitu. Než bude moci být využíván NSII, půjde část plynu zatím nadále přes Ukrajinu s klesající tendencí. Až se otevře NSII půjde většina plynu přes NS a stále méně až nic (2025) přes Ukrajinu. Po celou tu dobu nedojde tedy ke zmenšení závislosti Evropy na plynu z RF. Ta totiž nezávisí na tom, kudy jaká trubka vede, ale na výši kontraktů o dodávce plynu.

Co se týče firmy, která pokládá potrubí NSII, tak ta si musí vyhodnotit, co jí přinese větší škodu - zda nedodržení smlouvy s RF, nebo nedodržení sankcí USA. Vypadá to, že si vyhodnotila větší škody z necodržení sankcí, ale zatím pokládku pozastavila a bude vyhodnocovat dále.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se