Termín dokončení plynovodu Nord Stream 2 je kvůli sankcím nejistý. Hovoří se až o ročním zpoždění

DomůPlynárenstvíTermín dokončení plynovodu Nord Stream 2 je kvůli sankcím nejistý. Hovoří se až o ročním zpoždění

Nikdo momentálně nemůže předpovědět, kdy bude plynovod Nord Stream 2 dokončen, uvedl dle ruské zpravodajské agentury novinářům mluvčí Kremlu, Dmitrij Peskov, během úterního konferenčního hovoru. Projekt zdržují americké sankce a v posledních týdnech se hovořilo o zdržení v časovém horizontu několika měsíců až celého roku.

Aktuální průtahy mají na svědomí sankce, které Spojené státy americké uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Po jejich zavedení švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Rusko uvedlo, že jeho vlastní loď, Akademik Tscherski, může dokončit výstavbu zbývajících 160 kilometrů potrubí do Německa. Musela by však být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři.

Kromě toho je Akademik Tscherski v současnosti v dalekém východním přístavu Nachodka v Japonském moři. Bude trvat týdny, než bude loď dopravena z Asie do Evropy. Ruští analytici očekávají dodatečné náklady ve výši desítek až stovek milionů eur.

„Nemyslím si, že by se někdo nyní někdo troufl uvést datum [dokončení projektu]. Došlo k mimořádným okolnostem. Čelíme jednáním třetího státu v rozporu s mezinárodním právem, normami mezinárodního obchodu a obchodních vztahů. Určitě to způsobuje problémy, ale nezpochybňuje to samotný projekt a jeho dokončení,“ uvedl Peskov.

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.

Zpoždění v řádu několika měsíců až celého roku

Ruský premiér, Dmitrij Medveděv, 23. listopadu uvedl, že americké sankce nebudou katastrofální a povedou maximálně k pozdržení projektu. Plynovod, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by tak podle něj měl být dokončen v řádu měsíců.

27. prosince ruský ministr energetiky, Alexander Novak, uvedl, že stažení lodí společnosti Allseas způsobí delší, až roční zpoždění a dokončení projektu se očekává před koncem roku 2020.

„Nord Stream 2 bude zprovozněn do konce roku 2020. Jedna z lodí, kterou lze použít k dokončení, je nyní na Dálném východě. Na další přípravy bude třeba nějaký čas,“ řekl Novak.

Podpis smlouvy o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou

Nový plynovod Nord Stream 2 má spolu s plynovodem TurkStream a dalšími navazujícími plynovody poskytnout dostatek přepravní kapacity pro případné nahrazení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, se kterou Rusko vede rozsáhlé soudní spory.

Vzhledem ke zpoždění Nord Stream 2 však tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat i v nadcházejících letech. Rusko a Ukrajina necelé dva týdny před vypršením současné 10leté smlouvy podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy.

Země se zároveň dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu. Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66 miliard korun) a Kyjev se zavázal, že na oplátku stáhne veškeré žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly.

Na základě nové dohody podepsané 31. prosince by měla Ukrajina podle Gazpromu v letošním roce přepravit do Evropy 65 miliard metrů krychlových (bcm) ruského plynu, oproti současným cca cca 90 bcm ročně. V letech 2021 až 2024 klesne roční tranzit na 40 bcm ročně. Pětiletý kontrakt obsahuje i klauzuli o možném prodloužení na dalších deset let.

Úvodní fotografie: Potrubí pro Nord Stream 2 , autor: Axel Schmidt.