Spojené státy nedokáží zabránit dokončení plynovodu Nord Stream II

DomůPlynárenstvíSpojené státy nedokáží zabránit dokončení plynovodu Nord Stream II

Spojené státy nedokáží vzhledem k malému vlivu v této specifické oblasti zabránit dokončení projektu Nord Stream II, uvedli dva úředníci státní zprávy. Sankce na společnosti podílející se na projektu, který dle prezidenta Trumpa bude znamenat, že se Německo prakticky stane zajatcem Ruska, přišly dle amerických představitelů příliš pozdě.

Sankce, které prošly v úterý Kongresem, přišly příliš pozdě na to, aby nabyly účinku. Vyjádřili se tak vedoucí představitelé administrativy USA, kteří ovšem nechtěli být jmenováni. USA se namísto toho zaměří na další ruské energetické projekty, na které se pokusí uvalit další „náklady“, jak uvedl jeden z úředníků.

„Byl to komerční projekt, ale s velkým geopolitickým rozměrem,“ komentuje situaci Peter Beyer, který spolupracuje s německou kancléřkou. „Očekávám, že sankce, pokud je Donald Trump podepíše, nebudou mít na projekt moc velký dopad,“ dodal Beyer.

Na výstavbě podmořské části plynovodu se podílí přibližně 350 společností, zejména ale švýcarská společnost Allseas Group SA, jejíž lodě pokládají poslední úsek potrubí v dánských vodách.

Dokončení projektu Nord Stream II znesnadní dovoz LNG z USA, které v listopadu představovalo 26 % dovozu. Flexibilní podmínky amerických producentů prakticky znamenají, že mohou prodávat své náklady tam, kde je to pro ně aktuálně ekonomicky nejvýhodnější. Může se tak stát, že více LNG nákladů bude v příštích měsících, ve světle nejnovějších zpráv o obchodní dohodě mezi USA a Čínou, směrovat do Asie.

Obchodníci se zemním plynem proto také sledují datum, kdy poprvé začne novým plynovodem proudit zemní plyn. Děje se tak i v důsledku nejasnosti okolo tranzitu plynu přes Ukrajinu a zvyšujícího se tlaku na řešení změny klimatu, který urychluje evropský přechod z uhlí na plyn a zvyšuje požadavky Evropy na transportní kapacity, respektive zabezpečenost dodávky. Představení evropského Green dealu, dávajícího si za cíl uhlíkovou neutralitu do roku 2050, navíc dále zvyšuje pomyslnou laťku.