Domů
Plynárenství
Těžba plynu v USA prudce roste, loni vyšplhala na nový rekord
Natural gas
Natural gas. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/rickhurdle/

Těžba plynu v USA prudce roste, loni vyšplhala na nový rekord

Spojené státy i nadále navyšují těžbu zemního plynu, která tak v loňském roce opět prudce vzrostla, a vystoupala tak na rekordní hodnoty. Spolu s těžbou roste i vývoz plynu ze země a to jak plynovody, tak ve zkapalněné formě.

Objem těženého zemního plynu ve Spojených státech za posledních 15 let prudce roste s rozvojem těžby pomocí hydraulického štěpení, tzv. frakování, které zemi otevřelo cestu k rozsáhlým zásobám plynu v nekonvenčních ložiskách.

V loňském roce těžba plynu podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrostla meziročně o 11 %, což je vůbec nejvyšší zaznamenaný meziroční růst. Celkově hrubá těžba z ložisek dosáhla přibližně 1050 miliard kubíků za rok (bcm).

Vývoj těžby zemního plynu ve Spojených státech. Zdroj: EIA
Vývoj těžby zemního plynu ve Spojených státech. Zdroj: EIA

Hrubá těžba nicméně zahrnuje i plyn využívaný k zpětnému tlakování ložisek, úniky z ložisek a dále například plyn spalovaný při těžbě ropy. Čistý objem vytěženého plynu loni v USA dosáhl přibližně 862 bcm. Pro srovnání, tento objem plynu by Česku vystačil při průměrné spotřebě 8 bcm za rok na více než 100 let.

S rostoucí těžbou roste i vývoz plynu do zahraničí

S navyšováním těženého objemu plynu roste i jeho vývoz z USA. V loňském roce tak vývoz plynovody i ve formě LNG vzrostl již čtvrtým rokem v řadě na zhruba 100 miliard kubíků. Z celkové domácí produkce tak USA exportují více než desetinu objemu.

Vývoj exportu zemního plynu ze Spojených států. Zdroj: EIA
Vývoj exportu zemního plynu ze Spojených států. Zdroj: EIA

Z rostoucí těžby by mohla těžit i Evropská unie, která připravuje místní trh se zemním plynem na potenciální cenovou válku. EU by rovněž v rámci diverzifikace zdrojů plynu chtěla během následujících 4 let zdvojnásobit dovoz amerického zkapalněného plynu, zásadní však bude i nadále cena.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
20. březen 2019, 21:48

Ano export prudce roste jenže import taky v roce 2017 byly USA stále čistým importérem plynu. Spotřeba plynu totiž prudce roste z důvodu, že plyn v nahrazuje ropné produkty a uhlí. Čistý import ropy a ropných produktů do USA prudce klesl ne jen kvůli zvyšující se těžbě ropy, ale také proto ,že část původních ropných produktů se vyrábí pomocí zemního plynu. Od příštího roku bude USA čistým vývozcem plynu , ropy i uhlí. Jejich vývozy budou ovšem nevýznamné těžba ropy ve 20.letech už příliš neporoste a od roku 2030 bude opět klesat. Nicméně elektromobilita a plyn způsobí ,že si USA udrží i ve 30. letech pozici čistého exportéra ropy.

Eduard Majling
20. březen 2019, 23:03

Dobrý den, pane Josefe,

podle dat EIA se Spojené státy staly čistým vývozcem plynu na roční bázi již v roce 2017, kdy vývoz mírně převýšil dovoz. Samozřejmě jiné statistiky mohou uvádět odlišná data. V loňském roce podle EIA vývoz převýšil dovoz již o více než 20 %.

EM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se