Těžba plynu v USA prudce roste, loni vyšplhala na nový rekord

DomůPlynárenstvíTěžba plynu v USA prudce roste, loni vyšplhala na nový rekord

Spojené státy i nadále navyšují těžbu zemního plynu, která tak v loňském roce opět prudce vzrostla, a vystoupala tak na rekordní hodnoty. Spolu s těžbou roste i vývoz plynu ze země a to jak plynovody, tak ve zkapalněné formě.

Objem těženého zemního plynu ve Spojených státech za posledních 15 let prudce roste s rozvojem těžby pomocí hydraulického štěpení, tzv. frakování, které zemi otevřelo cestu k rozsáhlým zásobám plynu v nekonvenčních ložiskách.

V loňském roce těžba plynu podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrostla meziročně o 11 %, což je vůbec nejvyšší zaznamenaný meziroční růst. Celkově hrubá těžba z ložisek dosáhla přibližně 1050 miliard kubíků za rok (bcm).

Vývoj těžby zemního plynu ve Spojených státech. Zdroj: EIA

Hrubá těžba nicméně zahrnuje i plyn využívaný k zpětnému tlakování ložisek, úniky z ložisek a dále například plyn spalovaný při těžbě ropy. Čistý objem vytěženého plynu loni v USA dosáhl přibližně 862 bcm. Pro srovnání, tento objem plynu by Česku vystačil při průměrné spotřebě 8 bcm za rok na více než 100 let.

S rostoucí těžbou roste i vývoz plynu do zahraničí

S navyšováním těženého objemu plynu roste i jeho vývoz z USA. V loňském roce tak vývoz plynovody i ve formě LNG vzrostl již čtvrtým rokem v řadě na zhruba 100 miliard kubíků. Z celkové domácí produkce tak USA exportují více než desetinu objemu.

Vývoj exportu zemního plynu ze Spojených států. Zdroj: EIA

Z rostoucí těžby by mohla těžit i Evropská unie, která připravuje místní trh se zemním plynem na potenciální cenovou válku. EU by rovněž v rámci diverzifikace zdrojů plynu chtěla během následujících 4 let zdvojnásobit dovoz amerického zkapalněného plynu, zásadní však bude i nadále cena.