Vše je nachystáno pro to, aby na evropském trhu se zemním plynem propukla cenová válka, která zvýší poptávku a umožní Rusku i USA navýšit v Evropě své tržby.

Po minulém týdnu, kdy se EU dohodla na pravidlech pro plynovod Nord Stream 2 a vystoupení německého ministra hospodářství Petera Almaiera, které zahrnovalo oznámení o plánu Německa postavit na severu země dva LNG terminály, se na evropském trhu schyluje k přímé konkurenci mezi dvěma největšími producenty zemního plynu na světě, což by v důsledku znamenalo, dle autora článku Mathewa Carre, snížení ceny zemního plynu. Do této rovnice se samozřejmě musí započítat i ostatní producenti a exportéři zemního plynu – např. Norsko se svými plynovody.

„Stávající evropská infrastruktura má dostatečnou kapacitu ke znatelnému zvýšení dovozu, ať už se jedná o zkapalněný zemní plyn, nebo plynovod.“ pronesli zástupci společnosti BP.

Ceny v Evropě se stále pohybují na relativně vysoké úrovni i po svém pádu v září loňského roku, a jsou proto pro exportéry dlouhodobě velmi zajímavé. Ceny zemního plynu v Asii bývají obvykle vyšší, přesto může nadměrná dodávka v kombinaci s teplým počasím způsobit, že evropské ceny zemního plynu budou pro společnosti přepravující zkapalněný zemní plyn dokonce zajímavější než v Asii, a své tankery tak přesměrují právě k evropským břehům.

V hlavní roli zemní plyn

Rusko i USA podle Mathewa Carre bojují o to, kdo bude Evropě, která má stále z velké části ve svém energetickém mixu energii z uhlí, dodávat čistší palivo – zemní plyn. Vladimír Putin se tím snaží podpořit a ucelit jeden z největších zahraničních příjmů plynoucích Rusku a Donald Trump usiluje pro USA o větší tržní podíl. Projekt Nord Stream 2 i nové LNG terminály navíc částečně odstraňují riziko, které by neslo přerušení dodávek plynu přes Ukrajinu.

„S plynovodem Nord Stream 2 a dvěma terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu se Německo snadno může oprostit od energie z uhlí a také jaderné energie a přitom vyhovět Trumpovi i Putinovi,“ pronesl Laurent Segalen ze společnosti Megawatt-X sídlící v Londýně.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *